Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua

Am si eu o intrebare am o fetita de 4 ani eu si tatal fetitei suntem despartiti nu am fost casatoriti nu mai stam impreuna de cand sa nascut fetita el a facut un test ADN spunand ca fetita nu este al lui dupa ce a iesit rezultatul testului fiindca a iesit ca este a lui a vrut sa mi o ia ma dat in judecata eu am castigat procesul fetita este stabilita la mine data de lege la mine dar custodia este comuna el imi plateste pensie alimentara nu are un drept de vizita pentru ca nu si a dat acest interes eu as vrea sa plec in strainatate cu fetita mea acasa nu vreau sa las fetita el nu vrea sa imi dea semnatura sa imi pot lua fetita cu mine ce este de facut va rog ma puteti ajuta
Marya Yonela, utilizator
Buna ziua,
solutia este doar in instanta de judecata. Cata vreme tatal copilului nu va da acordul de buna voie singura posibilitatea este sa il actionati in instanta.
Trebuie să formulați o acțiune solicitând instanței ca, prin hotărârea ce se va pronunța, să fie suplinit consimțământul tatălui.