Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chiriasi, proprietar de negasit, restante mari ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chiriasi, proprietar de negasit, restante mari intretinere

Buna ziua, in situatia in care intr-un ap sta cu chirie o familie care a adunat foarte mari restante la intretinere si asociatia de prop nu da de proprietar pt a-l actiona in judecata ce e de facut? Am fost informata ca au deschis proces proprietarului dar s-a inchis pe motiv ca aveau adresa gresita. Oare este posibil asa ceva?
Multumesc.
aminea, utilizator
Daca nu au fost reprezentati de a v e posibil sa nu fi urmat pasii corecti,se introducea actiunea ,se scotea certificat de grefa ca exista proces pe rol,se depunea la evidenta informatizata a populatiei din cadrul politiei pt a se afla ultimul domiciliul al paratului,se depunea raspunsul in instanta,se cita prin publicitate,afisare instanta etc.Solutii exista,,,
Este posibil ca proprietarul sa nu fi declarat adresa de domiciliu ,motiv pentru care citatiile comunicate sa fi fost returnate cu mentionea destinatarul nu locuieste la adresa
Asociatia de proprietari pentru stoparea majorarii c/v utilitati are dreptul sa solicite instantei de judecata sa dispuna hotarare de sistare provizorie furnizare utilitati pana la achitarea debitului in evidenta
Asociatia de proprietari poate solicita dis[punerea hotararii in procedura de urgenta prin ordonanta presedentiala