Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Impozitare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Impozitare pensie

Buna ziua, sotul meu este rezident italian si este angajat in Italia. In Romania a devenit pensionar din luna mai. Pensia obtinuta in Romania trebuie declarata si impozitata in Italia?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
george-neagu, moderator
Inteleg ca incaseaza pensia in Romania, nu a transferat-o in Italia.
In Romania se impoziteaza cu 10 % doar valoarea pensiei ce depaseste 2.000 lei.
Daca transfera pensia in Italia unde obtine venit din salariu, se aplica legislatia italiana referitoare la impozitare in cazul de cumulare a pensiei cu salariul.