Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Transfer pensie din strainatate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Transfer pensie din strainatate

Buna ziua,
As dori sa stiu ce impozit se percepe la o pensie, ce depaseste 2000 lei, care se transfera din Italia in Romania, in cazul unui cetatean italian cu rezidenta in Romania. Multumesc
In Romania, pensiile care depasesc 2.000 lei/ luna se impoziteaza cu 10 % numai pentru valoarea care depaseste 2.000 lei.