Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare firma

Poate sa-si suspende activitatea o firma, daca are o angajata in concediu de crestere copil?
Da, poate sa-si suspende activitatea o societate chiar daca are salariati in CCC.
si cum ramane cu angajata? ce se intampla cu contractul de munca? ce se transmite in revisal?
In REVISAL nu se transmite nimic cu privire la suspendarea activitatii societatii ... salariata va ramane cu c.i.m. suspendat sau i se poate inceta raportul de munca (situatie in care se va opera in REVISAL)
si la incetarea CCC, i se desface contractul?
In astfel de situatii , s-a mers pe art.65 alin.1 C.mun. care da posibilitatea sa se beneficieze de somaj.