Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de dezmembrare si donatie ...atacabil?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de dezmembrare si donatie ...atacabil?

SPETA:
contract de dezmembrare si donatie
incheiat intre
1. 'A' si satia 'B' in calitate de copartajanti si donatari, si:
2.X (fiica lui A si B ) in calitate de copartajanta si donatoare, si
3.Y(fiica lui A si B ) in calitate de copartajanta si donatoare,si
4. Z (fiica lui A si B ) in calitate de copartajanta si donatoare
Subsemnatii copartajantii in calitate de proprietarii asupra imobilului '9', bunul nostru dobandit cu titlu de drept cumparare si mostenire ca bun comun respectiv ca bun propriu intelegem sadezmembram imobilul '9' in doua imobile ....1 si 2
De comun acord copartajantii evalueaza imobilul supus dezmembrarii la valoarea de....
Subsemnatii copartajantiii solicitam intabularea in cf a dreptului de proprietate asupra imobilelor 1 si 2 in cotele mentionate...
Apoi noi A si B ( parinti) si X si Y ( surorile lui Z si fiicele lui A si B ) donam fiicei si respectiv surorii noastre Z intreg dreptul nostru de proprietate pe care il avem asupra imobilului 1; subsemnatii A si B mentinandu-ne dreptul de uzufruct viager asupra imobilului donat

INTREBARE:B a decedat Daca X si Y doresc sa-si reia partea din casa si sa renunte la donatia facuta adic sa o atace ... o pot face ?
andre85, utilizator
Pot solicita reductiuneqa liberatilor excesive repectiv raportul donnatiei
Mostenitorii rezervatari , in cazul in care liberalitatea excede cotitatea disponibila , pot solicita reductiunea .
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
in principiu nu pot reveni cu privire la donatia facuta, cu atat mai mult cu cat au si calitatea de donatori.
in ce priveste reductiunea, aceasta se poate face numai daca partea donata de defunct este mai mare decat cota de revenea donatarei (persoanei care a primit donatia) din mostenirea defunctului si numai daca donatia nu a fost scutita de raport.
totul depinde de cotele pe care le detinea fiecare din bunul impartit si apoi donat.
in orice caz nu isi vor relua partea din casa, asa cum spuneti dvs., ci in cel mai bun caz vor putea sa oblige pe donatar sa restituie o cota parte din bunul primit la masa succesorala.
buna ziua!
nu ne-ati precizat cotele pe care le detin A, B, X si Y din imobil.
reductiunea poate fi ceruta doar daca se incalca rezerva succesorala a celorlati mostenitori rezervatari.
X si Y nu mai pot reveni asupra donatiei facute in principiu.
revocarea donatiei se poate face doar in cazurile expres si limitativ prevazute de lege.
X si Y au descendenti?
X si Y au descendenti