avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,

Va rog să mă ajutati in situația:
Mătușa mea (fara copii, sot decedat, părinți decedati) mi-a lăsat intr-un testament incheiat la notar casă și mașina (ea mă crește și îngrijește de când am fost mica).
Nedumerirea mea este: mătușa mea are un frate (care este tatăl meu și nu s-a îngrijit de mine). Are acesta un drept la moștenire, in cazul in care mătușa mea decedează?
Și încă o întrebare: o persoana poate lăsa doua testamente pentru bunuri diferite/persoane diferite?
Va mulțumesc mult pentru ajutor și timpul D-voastră!
O zi frumoasa!
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:33, 19 Septembrie 2018
Veti deschide succesiunea dumneavoastra impreuna cu tatal iar dumeavoastra va va reveni tot ce apare trecut in testament iar lui, restul daca mai este ceva, loc de veci sau cine stie ce..
Ultima modificare: Miercuri, 19 Septembrie 2018
george-neagu, moderator
Testamentele pot f viza terte persoane.

Dumneavoastra aveti calitatea de mostenitor testamentar.

Prin urmare, dumneavoastra, in virtutea testamentului culegeti integral succesiunea.

Testemantul reprezinta un act cu titlu gratuit, mortis causa, revocabil.

Acesta poate fi revocat in timpul vietii testatorului.

De asemenea, in ipoteza in care se perfecteaza un alt testament, cel de-al doilea produce efecte juridice, revocandu-l pe primul.

Succesiunea se dezbate dupa deces.

Orice pact asupra unei succesiuni nedeschise este lovit de nulitate absoluta.

Prin urmare, dupa decesul matusii dumneavoastra, sunteti unic mostenitor.

Mostenitorii rezervatari sunt descendetii, sotul supravietuitor si parintii.


Numai persoanele cuprinse in aceasta clasa succesorala pot contesta testamentul.

Fratii/surorilor nu au calitate de succesori rezervatari.


Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte succesiune andreimihaita andreimihaita matusa mea are un testament facut la notariat de unchiul meu decedat prin care ii lasa tot. o poate ajuta la succesiune daca unchilu a avut un copil ... (vezi toată discuția)
Renuntare la drepturi succesorale Lacra40 Lacra40 suntem doua surori si mama. tatal a murit si am facut succesiunea dupa el. mama traieste, iar eu doresc sa cedez drepturile mele succesorale sorei mele, ... (vezi toată discuția)
Testament cukrasz_kata cukrasz_kata Buna seara, bunica mea mi a lasat casa prin testament. E nevoie de succesiune pt transcrierea imobilului pe numele meu? Sau cum se procedeaza? (vezi toată discuția)