Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua,

Va rog să mă ajutati in situația:
Mătușa mea (fara copii, sot decedat, părinți decedati) mi-a lăsat intr-un testament incheiat la notar casă și mașina (ea mă crește și îngrijește de când am fost mica).
Nedumerirea mea este: mătușa mea are un frate (care este tatăl meu și nu s-a îngrijit de mine). Are acesta un drept la moștenire, in cazul in care mătușa mea decedează?
Și încă o întrebare: o persoana poate lăsa doua testamente pentru bunuri diferite/persoane diferite?
Va mulțumesc mult pentru ajutor și timpul D-voastră!
O zi frumoasa!
Veti deschide succesiunea dumneavoastra impreuna cu tatal iar dumeavoastra va va reveni tot ce apare trecut in testament iar lui, restul daca mai este ceva, loc de veci sau cine stie ce..
george-neagu, moderator
Testamentele pot f viza terte persoane.

Dumneavoastra aveti calitatea de mostenitor testamentar.

Prin urmare, dumneavoastra, in virtutea testamentului culegeti integral succesiunea.

Testemantul reprezinta un act cu titlu gratuit, mortis causa, revocabil.

Acesta poate fi revocat in timpul vietii testatorului.

De asemenea, in ipoteza in care se perfecteaza un alt testament, cel de-al doilea produce efecte juridice, revocandu-l pe primul.

Succesiunea se dezbate dupa deces.

Orice pact asupra unei succesiuni nedeschise este lovit de nulitate absoluta.

Prin urmare, dupa decesul matusii dumneavoastra, sunteti unic mostenitor.

Mostenitorii rezervatari sunt descendetii, sotul supravietuitor si parintii.

Numai persoanele cuprinse in aceasta clasa succesorala pot contesta testamentul.

Fratii/surorilor nu au calitate de succesori rezervatari.

Succes!