avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 940 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită cuantum poprire
Discuție deschisă în Executare silită

cuantum poprire

Firma noastra a primit o infiintare poprire creanta, prin care e obligata sa indisponibilizeze "sumele de bani din incasarile viitoare pana la achitarea integrala a sumei de...........", ale unuia dintre salariati. Nu se specifica insa cuantumul acestor retineri.
Cel mai recent răspuns: ContSters98540 , utilizator 10:03, 10 Noiembrie 2009
Buna ziua !
Maxim 1/2 din venitul net.
LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii
ART. 164
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
Cu stima !
Ultima modificare: Marți, 10 Noiembrie 2009
Marius Zaharia, Avocat
Multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poprire, daca persoana are un credit la banca hajnyci hajnyci Buna ziua! Intrebarea mea este: daca s-a facut o dispozitie de poprire impotriva unui angajat al unei firmei, care are venit net cca 600 de lei, iar plateste ... (vezi toată discuția)
Poprire pe salariu alinbaciut alinbaciut Am poprire pe salariu,deoarece am o amenda penala pe care am esalonat-o la plata dar am intarziat trei rate.Daca ma poate ajuta cineva cu informatii privind ... (vezi toată discuția)
Executare wap54 wap54 In urma unei hotarari executorii, cat la suta din salariu se poate executa, daca din salariul cuvenit 1/3 e grevat de alte datorii retinute pe stat? Cum se ... (vezi toată discuția)