Forum Discuţii juridice Executare silită cuantum poprire
Discuție deschisă în Executare silită

cuantum poprire

Firma noastra a primit o infiintare poprire creanta, prin care e obligata sa indisponibilizeze "sumele de bani din incasarile viitoare pana la achitarea integrala a sumei de...........", ale unuia dintre salariati. Nu se specifica insa cuantumul acestor retineri.
Buna ziua !
Maxim 1/2 din venitul net.
LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii
ART. 164
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
(4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Multumesc frumos.