Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Demisa
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Demisa

Buna ziua, Am participat la un concurs pt ocuparea functiei de consilier juridic pe care l-am luat. Participarea mea, la acest concurs a avut loc, in timpul exercitarii unei alte functii publice la o primarie, functia poublica de inspector resurse umane. Pt zilele in care am avut examen, mi-am luat concediu fara plata. Vreau sa stiu, ce imi recomandati voi, maine va afisa pe siteul cj, rezultatul final cu tabelul si cel care a luat postul, respectiv eu. Demisia trebuie sa mi-o dau de la afisarea rezultatului final adica de maine, sau pot si de pe acum ? Mentionez ca nu s-a facut inca propunerea de numire in functia publica ( care se face in termen de 15 zile de la afisarea rezultatului ).
Inca ceva, cum ar fi bine sa imi incetez contractul de munca ? pot prin acordul partilor sau doar prin demisie ? va rog sa ma ajutati !
BaraganMarius, utilizator
Dvs nu aveti contract de munca ci raport de serviciu, intrucat sunteti functionar public. Prin demisie, perioada de preaaviz obligatorie pentru functia publica este de 30 de zile calendaristice. Mai aveti posibilitatea de a inceta raportul de serviciu prin acordul partilor, in baza art. 97 lit. b din legea 188/1999. In acest caz, incetarea raportului de serviciu va opera de la data convenita de parti, fara a mai fi nevoie sa asteptati cele 30 de zile de la demisie.