Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Partaj
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Partaj

Socri ia dat casa batrineasca fostuli sot cu act de vinzare-,cumparare noi neam construit o casa impreuna,16 ani mai tirziu fara sa stiu el a deschis act de succesiune cu una dintre surori pe casa noastră iar acum la partaj ma amenință ca ma lăsa pe drumu ca nu am niciun drept dupa 32 de ani de casnicie.Va mulțumesc.

Buna ziua!
Ati incercat sa sintetizati problema Dvs. si nu se intelege mai nimic. Din cate am inteles din cele expuse, speta sta in felul urmator:
S-a incheiat un contract de vanzare-cumparare intre fostul sot si socrii Dvs. avand ca obiect casa parinteasca.
Impreuna cu sotul Dvs. ati mai construit si o casa, avand astfel doua case.
S-a dezbatut mostenirea dupa moartea socrilor intre fostul Dvs. sot si sora lui privind care casa (casa cumparata sau casa pe care ati construit-o)?
De ce il numiti fostul sot? Sunteti divortata? In caz afirmativ, ati facut partajul bunurilor comune cu sotul Dvs.?
Daca ati dobandit casa batraneasca prin contract de vanzare-cumparare, nu vad vreun motiv de ingrijorare.
Carmen Matei, Avocat
Actul de vanzare cumparare a fost facut in timpul casatoriei ? Ati construit o alta casa ?