Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Angajata la 8 ore doresc sa-mi fac un Pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Angajata la 8 ore doresc sa-mi fac un Pfa

Buna ziua daca sunt angajata cu contract de munca la 8 ore pot sa-mi deschid un Pfa ? Si formularul 212 cum fac cu cas si cu fondul de pensii? Multumesc
Nu are legatura la obligativitatea platii contributiilor sociale pe pfa cu faptul ca in acelasi timp mai aveti in alta pare si un contract de munca valabil, ci doar cu valoarea venitului net anual al pfa (adica venit brut incasat - cheltuieli deductibile platite). Daca valoarea venitului net anual este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie,adica in acest an 22800 lei, veti fi obigat la plata cass 10% si cas 25% calculate la valoare plafonului.
Multumesc pentru raspuns .Pot sa pun 3 coduri CAEN cu domenii diferite ? ex transport marfuri, cod uber , si cod caen pentru catering .