Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Obtinere tutela persoana cu handicap grad 1
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Obtinere tutela persoana cu handicap grad 1

Buna ziua,

Care ar fi pasii de urmat pentru a obtine tutela unei persoane cu handicap (are grad 1) ? ( nu poate comunica , nu poate semna , se deplaseaza cu greu )
Daca se obtine tutela , se poate , de exemplu , pune pensia pe card ?
In functie de existenta sau nu a discernamantului se merge in instanta pt o cerere de punere sub interdictie si numire tutore sau numirea unui curator care sa ii reprezinte interesele.