Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intotdeauna de pe Avocatnet.ro am primit raspunsuri de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intotdeauna de pe Avocatnet.ro am primit raspunsuri de ajutor ...

Intotdeauna de pe Avocatnet.ro am primit raspunsuri de ajutor ,acum vin si va intreb : Este vorba de tatal meu in varsta de 94 de ani ,de circa 1 luna starea lui de sanatate s-a degradat foarte mult nu se mai deplaseaza ,este imobilizat la pat ,il ridic in sezut ca sa pot sa-l hranesc ,intelege ce i se spune insa scoate greu cuvintele sau deloc ,in noiembrie ii expira cardul la CEC Bank, acesta banca nu trimite prin posta cardul cum fac alte banci ,va intreb cum poate un om in situatia lui sa intre in posesia cardului cand el nu este deplasabil ,nu comunica ,nici nu cred ca mai poate scrie ! Va multumesc anticipat .
florinm58, utilizator
Dacă nu are discernământ, trebuie făcută o acțiune de punere sub interdicție, cu numirea unui tutore. Dacă are discernământ dar din cauza bătrâneții și a problemelor medicale nu se poate descurca singur, trebuie formulată o cerere de instituire a curatelei și numit un curator.
D-le Avocat ,va mulțumesc pentru răspuns, nu are discernământ cum se face punerea sub interdicție, cu numirea unui tutore ? Va mulțumesc din suflet !

Adrian ALBU a scris:

Dacă nu are discernământ, trebuie făcută o acțiune de punere sub interdicție, cu numirea unui tutore. Dacă are discernământ dar din cauza bătrâneții și a problemelor medicale nu se poate descurca singur, trebuie formulată o cerere de instituire a curatelei și numit un curator.