avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 834 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Intotdeauna de pe Avocatnet.ro am primit raspunsuri de ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Intotdeauna de pe Avocatnet.ro am primit raspunsuri de ajutor ...

Intotdeauna de pe Avocatnet.ro am primit raspunsuri de ajutor ,acum vin si va intreb : Este vorba de tatal meu in varsta de 94 de ani ,de circa 1 luna starea lui de sanatate s-a degradat foarte mult nu se mai deplaseaza ,este imobilizat la pat ,il ridic in sezut ca sa pot sa-l hranesc ,intelege ce i se spune insa scoate greu cuvintele sau deloc ,in noiembrie ii expira cardul la CEC Bank, acesta banca nu trimite prin posta cardul cum fac alte banci ,va intreb cum poate un om in situatia lui sa intre in posesia cardului cand el nu este deplasabil ,nu comunica ,nici nu cred ca mai poate scrie ! Va multumesc anticipat .
Ultima modificare: Duminică, 21 August 2022
florinm58, utilizator
Cel mai recent răspuns: florinm58 , utilizator 20:24, 21 August 2022
Dacă nu are discernământ, trebuie făcută o acțiune de punere sub interdicție, cu numirea unui tutore. Dacă are discernământ dar din cauza bătrâneții și a problemelor medicale nu se poate descurca singur, trebuie formulată o cerere de instituire a curatelei și numit un curator.
D-le Avocat ,va mulțumesc pentru răspuns, nu are discernământ cum se face punerea sub interdicție, cu numirea unui tutore ? Va mulțumesc din suflet !

Adrian ALBU a scris:

Dacă nu are discernământ, trebuie făcută o acțiune de punere sub interdicție, cu numirea unui tutore. Dacă are discernământ dar din cauza bătrâneții și a problemelor medicale nu se poate descurca singur, trebuie formulată o cerere de instituire a curatelei și numit un curator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere curatela nick58 nick58 Pot sa ma adresez unui notar pt. a se ocupa de obtinerea unei curatele? A decedat sora tatalui meu, iar in testamentul lasat este trecut si el. El este ... (vezi toată discuția)
Tutela violetanica violetanica Buna ziua, doresc sa stiu unde pot face un act prin care sa-l reprezint pe tatal meu(in absolut toate drepturile si obligatiile pe care le are in toate ... (vezi toată discuția)
Obtinere tutela persoana cu handicap grad 1 Zwan Zwan Buna ziua, Care ar fi pasii de urmat pentru a obtine tutela unei persoane cu handicap (are grad 1) ? ( nu poate comunica , nu poate semna , se deplaseaza cu ... (vezi toată discuția)