Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunuri dobândite în timpul căsătoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunuri dobândite în timpul căsătoriei

Împreună cu soțul meu am cumpărat,prin credit ipotecar, o casa in care locuim. El a avut venit stabil tot timpul, eu am fost 4 ani in ccc și am avut indnizatie minima, in rest am avut și eu salariu. a Acum vrem să cumpărăm, că investiție pt închiriat, un apartament pe numele nostru, dar banii vor fi transferați din contul mamei mele (sunt ai ei, vrea sa nu-i de-a sa facem ce vrem cu ei). In eventualitatea unui divorț, acel apartament mi-ar reveni mie la partaj, sau se va împărți 50/50? Multumesc
Buna dimineata. Eu as pune pe mama sa cumpere acel apartament si sa mi-l doneze, ( mai aveti rude, fratii, surorii?)din ce am inteles bunurile primite prin donatie sunt bunuri proprii in caz de divort si celalalt nu are dreptul la o cota din ele( decat in caz ca muriti dvs.prima sotul are dreptul la 1/4 din bun, ca sot supravietuitor, restul se imparte la copii dvs.din casatoria cu el sau alta casatorie...)
Ce faceti cu banii din chirie apoi, e treaba dvs., ii cheltuiti impreuna, separat...
Ionut.ion, utilizator
Nu am frați
Atunci eu as alege varianta de mai sus dar intrebati si la notar, sau poate si un avocat, atunci cand se face tranzactia...