Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dispută pe avere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dispută pe avere

Bună ziua soțul surorii mele a murit lăsând în urmă un apartament în oraș, o casă la țară, o mașină și 200 de stupi de albine.
Soțul surorii mele nu avea copii. El a avut însă frați, iar copiii acestora care pe tot timpul vieții nu iau deschis ușa cât era bolnav însă acum după moartea sa doresc avere. Au sau nu dreptul la toate cele menționate mai sus?
Sora mea trăiește cu teama că ar putea să o dea afară din apartament.
Au dreptul impreuna la jumatate din avere, sotia mosteneste jumatate. Prin partaj, apartamentul poate reveni in lotul surorii dvs.
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Copiii fratilor vin prin reprezentare si, conform prevederilor art. 977 C.Civ., acestia impart intre ei 1/2 din masa succesorala.
In aceste conditii:
A. Bunuri proprii ale defunctului (realizate inainte de casatorie sau mostenite sau primite ca donatii de acesta)
- sotia supravietuitoare 1/2 din intreg
- nepotii impart 1/2 din intreg
B. Bunuri realizate impreuna de soti in perioada casatoriei
- sotia supravietuitoare 3/4 din INTREG
- nepotii impart 1/3 din INTREG!
In lotul sotiei supravietuitoare poate intra acel apartament compensand valoarea cu restul bunurilor sau cu restul bunurilor si sulta.
Discutati cu un notar daca va intelegeti civilizat sau cu un avocat daca nu va intelegeti civilizat.
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator