avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dispută pe avere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dispută pe avere

Bună ziua soțul surorii mele a murit lăsând în urmă un apartament în oraș, o casă la țară, o mașină și 200 de stupi de albine.
Soțul surorii mele nu avea copii. El a avut însă frați, iar copiii acestora care pe tot timpul vieții nu iau deschis ușa cât era bolnav însă acum după moartea sa doresc avere. Au sau nu dreptul la toate cele menționate mai sus?
Sora mea trăiește cu teama că ar putea să o dea afară din apartament.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 14:50, 28 Decembrie 2019
Au dreptul impreuna la jumatate din avere, sotia mosteneste jumatate. Prin partaj, apartamentul poate reveni in lotul surorii dvs.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Decembrie 2019
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Copiii fratilor vin prin reprezentare si, conform prevederilor art. 977 C.Civ., acestia impart intre ei 1/2 din masa succesorala.
In aceste conditii:
A. Bunuri proprii ale defunctului (realizate inainte de casatorie sau mostenite sau primite ca donatii de acesta)
- sotia supravietuitoare 1/2 din intreg
- nepotii impart 1/2 din intreg
B. Bunuri realizate impreuna de soti in perioada casatoriei
- sotia supravietuitoare 3/4 din INTREG
- nepotii impart 1/3 din INTREG!
In lotul sotiei supravietuitoare poate intra acel apartament compensand valoarea cu restul bunurilor sau cu restul bunurilor si sulta.
Discutati cu un notar daca va intelegeti civilizat sau cu un avocat daca nu va intelegeti civilizat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 28 Decembrie 2019
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune- mod impartire bunuri MIV MIV Cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei daca nu avem copii, iar sotul decedat are o sora fara copii si ambii parinti , adika socrii mei, in ... (vezi toată discuția)
Drept la mostenire mugur29 mugur29 Buna seara.Va deranjez cu o intrebare.Sotia mea este bolnava de cancer si mai are de trait cateva luni.Toata perioada cat a fost bolnava ,am intretinut-o ... (vezi toată discuția)
Mostenire dana211 dana211 Buna seara! In cazul in care unul dintre soti decedeaza si nu exista copii cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei ,Au si fratii sotului ... (vezi toată discuția)