Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara!
In cazul in care unul dintre soti decedeaza si nu exista copii cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei ,Au si fratii sotului decedat drept ? dar bunurile dobandite de sotul defunct inaintea casatoriei ?
Vamultumesc!
Buna seara,
1. Bunurile comune se impart astfel:
- din intreg 1/2 este de drept al sotului supravietuitor.
- cealalta jumatate este masa succesorala si se imparte conform art. 977 C.civ adica
1/2 din masa succesorala revina sotului supravietuitor si 1/2 se imparte intre fratii defunctului.
2. Bunurile proprii ale defunctului (realizate inainte de casatorie sau mostenite):
- 1/2 revine sotului supravietuitor si 1/2 revine fratilor.