Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fostul iubit, de care m-am despărțit în urmă cu ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fostul iubit, de care m-am despărțit în urmă cu trei ani, îmi cere să-i restitui banii cheltuiți pe durata relației noastre și îmi hărțuiește familia. Ce pot face? Deja îmi este frică să nu pățesc ceva ?

Am lucrat in Spania 8 ani de zile timp in care am avut un iubit de care mam despartit de 3 ani de zile.Acest individ imi cere sa-i returnez suma de 2800 euro bani pe care ia cheltuit pe durata relatiei noastre:cadouri,bunuri,bani trimisi prin MoneyGram cand eu veneam acasa in Romania.Mi-am schimbat domiciliul in alt judet dar acesta a aflat unde muncesc si locuiesc si a venit la locul de munca si a facut scandal.Imi suna parintii si copilul si le spune ca el vrea banii inapoi caci au fost bani inprumutati.Ce pot face,deja imi este frica sa nu patesc ceva ?Multumesc
Manuela Rășină, administrator
Desigur, formulati o plangere penala la Parchet, eu insa apreciez ca pt hartuire ar trebui s-o faceti.
Desi in functie de situatia factuala concreta exista posibilitatea sa fie intrunite si elementele constintutive ale infractiunii de santaj.
Luati legatura cu un avocat pentru a a va formula plangerea cat mai corect si complet.
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat
Multumesc mult !