Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retineri din salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retineri din salariu

Lucrez la o firma , distributie tigari, la sfarsitul lunii am inversat din greseala 2 produse , nu am stiut. A fost inventar facut de firma si au constatat ca am iesit lipsa in gestiune un produs si plus alt produs . Plusul l-au oprit ei si minusul m-au pus sa-l platesc ca asa este normal au zis ei . Intreb este normal plusul sa-l opreasca si minusul sa-l platesti?
Este corect cum a procedat angajatorul.

MInusurile in gestiune se imputa persoanei vinovate.'
In situaţia constatării unor plusuri în gestiune, bunurile respective se evaluează potrivit reglementărilor contabile aplicabile