Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Gestiune loc de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Gestiune loc de munca

Buna seara
Lucrez de 7 ani intr-un magazin ca vanzatoare.Cand m-am angajat nu am preluat nici o gestiune, si in primii 3 ani nu s-a facut deloc inventar desi eram mai multi angajati.Anul trecut inventarul s-a facut de catre toate persoanele angajate, printre care si angajati noi care nu cunosteau produsele, si a iesit un inventar foarte prost facut, dar a fost inregistrat asa.Anul acesta am facut din nou inventar si a iesito suma considerabila pe minus,,desi au fost o sumedenie de prodyse si pe plus.Acum patronul sugereaza sa ne imputeze noua, vanzatorilor acest minus, desi noi niciodata nu am semnat pt vreo gestiune.Eu nu pot sa raspund ce se întâmpla in lipsa mea in magazin, cine ce produse ia când sunt eu in concediu, sau cand se iau de catre patron, produse pt a le folosi pt magazinele online( eu fiind pe magazinul fizic).Este legal sa ma puna sa platesc un minus de inventar, atata timp cât nu am cum sa raspund ce au inventariat altii acum, si in trecut, si la fel, nu am de unde sa stiu de fapt care a fost vreodată stocul real, nefacandu-se atatia ani inventar?Eu sunt vanzatoare, nu sunt gestionar,,si nici nu avem gestionar.
Va mulțumesc!
IoanaTdr, utilizator
Nu este corect sa va puna sa platiti un minus de inventar, atata timp cât nu ati semnat de primire a gestiunii.

Insa, Codul Muncii prevede:
Art. 255
(1) Cand paguba a fost produsa de mai multi salariati, cuantumul raspunderii fiecaruia se stabileste in raport cu masura in care a contribuit la producerea ei.
(2) Daca masura in care s-a contribuit la producerea pagubei nu poate fi determinata, raspunderea fiecaruia se stabileste proportional cu salariul sau net de la data constatarii pagubei si, atunci cand este cazul, si in functie de timpul efectiv lucrat de la ultimul sau inventar.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc.In ce sens are legatura cu salariul de la data inventarului?Se poate retine salarul in intregime pe luna respectiva?Daca nu are cum sa dovedească exact cine a produs la acest minus, ma poate da in judecata,,sau sa îmi puna sechestru pe casa?Nu am preluat niciodata un proces verbal de gestiune, doar am completat foi de inventar de genul tabele unde scria numele produsului si un chenar gol unde sa scriu stocul faptic
1.Nu se poate retine salariul in intregime pe o luna .

a)Art. 169 C.mun.
(1) Nicio reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.

(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
......

b) Convenţia Organizaţiei Internaţionale a Muncii privind protecţia salariului nr. 95 din anul 1949
Art. 8
1. Retinerile din salariu nu vor fi autorizate decit in conditiile si limitele prescrise de legislatia nationala sau stabilite printr-un contract colectiv ori o hotarire arbitrala.
2. Lucratorii vor trebui sa fie informati, in modul pe care autoritatea competenta il va considera cel mai corespunzator, asupra conditiilor si limitelor in care asemenea retineri vor putea fi efectuate.

Art. 9
Este interzisa orice retinere din salariu al carei scop este sa asigure o plata directa sau indirecta de un lucrator catre cel care angajeaza, reprezentantului acestuia sau unui intermediar (cum ar fi un agent insarcinat sa recruteze forta de munca), in vederea obtinerii sau pastrarii unui serviciu.

Art. 10
1. Salariul nu va putea fi poprit sau cesionat decit in limitele si modalitatile prevazute de catre legislatia nationala.
2. Salariul trebuie sa fie protejat contra popririi sau cesiunii, in masura considerata necesara pentru asigurarea intretinerii lucratorului si a familiei sale.

c) Daca vi s-a retinut, atunci in acest caz, promovati o actiune in instanta impotriva angajatorului pentru a vi se restitui suma retinuta nelegal.

2. Se poate actiona in instanta ... insa pana la punerea sechestrului pe casa este un drum lung.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Si daca mi se imputa retinere din salar, sa semnez, sau ce sa fac?Cum este procedura?Magazinul este deschis de 11 ani, si colegii care au fost la inceputul afacerii angajati,,au fost dati afara pt furt, dar in urma plecarii lor nu s-au mai facut alte inventare pana anul trecut, eu nu am preluat nici o gestiune de la nimeni.Intre timp, s-a schimbat si programul de operare, si s-au importat produsele din programul vechi, in cel nou, fara sa se faca inventar, deci cum pot eu sa stiu de cand unele produse sunt tot cu minus.Nu se socoteste decat de la inventarul de anul trecut confruntat cu cel de anul acesta?Nu se mai tine cont ca inventarul de anul trecut a fost facut gresir, si din anii trecuti cand nu a fost inventar, cine mai stie ce a fost.....?Plus ca anul acesta am constatat toti colegii ca programul de vanzare a tot generat erori mari si multe, nu ne mai apăreau multe produse un stoc, si desi i-am comunicat sefului aceste erori, el acum nu mai vrea sa recunoasca.Sunt foarte îngrijorată sa nu imi ia casa, de aceea pun atatea intrebari, ca sa stiu cum sa procedez.Desi din pct meu de vedere e ilegal sa mi se impute minusul, atat timp cat nu am preluat gestiune si atata timp cat nu avem vreo înțelegere scrisa ca trebuie sa platesc ceva in caz de inventar colectiv cu minus.Multumesc!
Principalele modalitati de stabilire si recuperare a prejudiciului produs angajatorului – atat in cazul raspunderii patrimoniale, cat si a obligatiei de restituire – sunt acordul partilor ori actiunea in justitie.
Detalii
[ link extern ]