Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ-PROBLEME CU STAGIUL DE COTIZARE!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ-PROBLEME CU STAGIUL DE COTIZARE!!!

Buna ziua,am si eu o problema:am fost trimisa in somaj,cand m-am dus sa-mi ridic adeverintele cu stagiul de cotizare de la joburile anterioare,am aflat ca la unul dintre ele nu-mi platisera contributiile la stat.Ma aflu intr-o situatie dificila si nu stiu cum sa procedez.In acest caz se mai poate lua somajul....se poate plati retroactiz...sau pierd acest drept?
Cat timp ati lucrat, in ce perioada nu aveti platite contributiile?
Conform legii 76/2002 art. 34 a) ar trebui sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
Pai din ian 2008-august 2008 la firma x,din august 2008 -decembrie 2008 la firma y,si din iulie 2009-octombrie 2009 la firma z.
La firma x mi-a spus contabila ca nu s-a cotizat:(
Din ce relatati dvs. ati avea un stagiu de un an si 4 luni dar pt ca nu este platita contributia pt perioada ianuarie- august 2008 nu beneficiati
BRANDY_B a scris:

Pai din ian 2008-august 2008 la firma x,din august 2008 -decembrie 2008 la firma y,si din iulie 2009-octombrie 2009 la firma z.
La firma x mi-a spus contabila ca nu s-a cotizat:(

mergeti fara adeverinta de la firma x ... aveti stagiu suficient si fara aceasta:D

depuneti dosarul la somaj si apoi rezolvati problema pt neplata contributiilor

succes =D>
titiana a scris:

Din ce relatati dvs. ati avea un stagiu de un an si 4 luni dar pt ca nu este platita contributia pt perioada ianuarie- august 2008 nu beneficiati

Asta am inteles si staim:intrebarea mea era daca se poate plati retroactiv sau daca se da firma in judecata!

Pai nu am stagiu de cotizare suficient fara firma X unde am lucrat 8 luni.....!
BRANDY_B, utilizator