avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ-PROBLEME CU STAGIUL DE COTIZARE!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ-PROBLEME CU STAGIUL DE COTIZARE!!!

Buna ziua,am si eu o problema:am fost trimisa in somaj,cand m-am dus sa-mi ridic adeverintele cu stagiul de cotizare de la joburile anterioare,am aflat ca la unul dintre ele nu-mi platisera contributiile la stat.Ma aflu intr-o situatie dificila si nu stiu cum sa procedez.In acest caz se mai poate lua somajul....se poate plati retroactiz...sau pierd acest drept?
Cel mai recent răspuns: new_2009 , utilizator 13:27, 10 Noiembrie 2009
Cat timp ati lucrat, in ce perioada nu aveti platite contributiile?
Conform legii 76/2002 art. 34 a) ar trebui sa aveti un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
Pai din ian 2008-august 2008 la firma x,din august 2008 -decembrie 2008 la firma y,si din iulie 2009-octombrie 2009 la firma z.
La firma x mi-a spus contabila ca nu s-a cotizat:(
Din ce relatati dvs. ati avea un stagiu de un an si 4 luni dar pt ca nu este platita contributia pt perioada ianuarie- august 2008 nu beneficiati
BRANDY_B a scris:

Pai din ian 2008-august 2008 la firma x,din august 2008 -decembrie 2008 la firma y,si din iulie 2009-octombrie 2009 la firma z.
La firma x mi-a spus contabila ca nu s-a cotizat:(


mergeti fara adeverinta de la firma x ... aveti stagiu suficient si fara aceasta:D

depuneti dosarul la somaj si apoi rezolvati problema pt neplata contributiilor

succes =D>
titiana a scris:

Din ce relatati dvs. ati avea un stagiu de un an si 4 luni dar pt ca nu este platita contributia pt perioada ianuarie- august 2008 nu beneficiati


Asta am inteles si staim:intrebarea mea era daca se poate plati retroactiv sau daca se da firma in judecata!


Pai nu am stagiu de cotizare suficient fara firma X unde am lucrat 8 luni.....!
Ultima modificare: Marți, 10 Noiembrie 2009
BRANDY_B, utilizator

Alte discuții în legătură

Neplata contributiei pentru somaj georgiana88 georgiana88 Buna ziua...as dori sa ma lamuriti intr-o situatie:am muncit la o firma cu carte de munca din data de 11.09.2008 pana in 12.10.2009 cand mi-au bagat somaj.Am ... (vezi toată discuția)
Urgent pentru a beneficia de somaj dima anca dima anca Cum se poate realiza urmatoarea situatie: vreau sa intru in somaj dar din anul 2008 luna 10 si pana in anul 2009 luna 3 , am fost angajata pe o perioada ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de somaj? sterea sterea Buna ziua! Am si eu o intrebare si daca ma poate cineva ajuta....?In anul 2008 decembrei mi-am dat demisia de la penultimul loc de munca, apoi pana in mai nu ... (vezi toată discuția)