Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SOMAJ-PROBLEME CU STAGIUL DE COTIZARE!!!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SOMAJ-PROBLEME CU STAGIUL DE COTIZARE!!!

Buna ziua,am si eu o problema:am fost trimisa in somaj,cand m-am dus sa-mi ridic adeverintele cu stagiul de cotizare de la joburile anterioare,am aflat ca la unul dintre ele nu-mi platisera contributiile la stat.Ma aflu intr-o situatie dificila si nu stiu cum sa procedez.In acest caz se mai poate lua somajul....se poate plati retroactiz...sau pierd acest drept?
binenteles ca se poate.

1. faceti cerere la locul de munca si solicitati sa va explice motivul pt care v-au fost retinute din salar contributiile si nu au fost platite ... si sa le comunicati ca trebuie sa efectueze plata cat mai curand. va da raspuns in 30 zile

2. la fel si la itm

in functie de raspunsurile primite puteti alege calea instantei (va este de folos raspunsul itm in tribunal, de aceea este importanta eventuala conciliere amiabila):)

sau

puteti sa ii actionati in instanta direct :D