Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... urgent pentru a beneficia de somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

urgent pentru a beneficia de somaj

Cum se poate realiza urmatoarea situatie: vreau sa intru in somaj dar din anul 2008 luna 10 si pana in anul 2009 luna 3 , am fost angajata pe o perioada determinata. contractul sa incheiat conform art.55 lit b (de fapt m-a dat afara dar am acceptat situatia). in luna noiembrie 2009 m-am angajat pana in luna august 2010. contractul sa incheiat conform atr.65 alin 1, (firma a dat faliment, sa dizolvat.
Pot sa fac un act aditional cu firma la care am avut contract pe perioada determinata ca sa imi schimbe incadrarea pentru a putea beneficia de somaj? Daca da cum trebuie facut?
nu puteti incheia un act aditional la un contract care nu mai e in vigoare.
avocat Cristina Popescu
Pt a putea intra in somaj aveti nevoie de un stagiu de cotizare de 12 luni in ultimele 24 anterior intrarii in somaj, fara a fi conditionat de un contract pe perioada determinata/nedeterminata sau de a lucra la acelasi angajator.
Chiar nu inteleg de ce ati face un act aditional la un contract ce nu mai este in vigoare (ilegal) si ....... ce ati dori sa modificati?
titiana, utilizator
Luati adeverinta pt somaj de la ultimile 2 firma la care ati lucrat ca sa cumulati 12 luni de cotizare. Impreuna cu decizia de incetare de la ultima societate (art 65.1) si celelalte documente solicitate de agentia pt somaj mergeti si depuneti dosarul.
Perioada in care trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni este august 2008 - august 2010.
Daca ati avut norma intreaga , atunci din cele postate initial de dvs reiese ca indepliniti conditia de stagiu , urmand ca de la cei doi angajatori sa luati adeverintele pentru somaj.