avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinte pentru acordarea somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinte pentru acordarea somajului

Buna ziua!
In vederea solutionarii dosarului meu de acordare a ajutorului de somaj a intervenit o problema care sper sa-si gaseasca o solutie; daca a-ti intampinat si voi, mamicile, aceeasi problema dati-mi solutia. Ultimul meu contract de munca a fost intocmit pe perioada determinata, din 08.2008, (pana la revenirea titularei - 12.04.2010- incetare crestere copil), am nascut in data de 02.02.2009 si incetarea concediului de crestere copil s-a finalizat in data de 02.02.2011. Contractul de munca a fost incheiat cu art.56 lit.j, (cu acest articol beneficiez de ajutor de somaj) dar conform inscrisurilor din cartea de munca.. 08.2008.... angajat c.i.m. si... 12.04.2010 incetare c.i.m. art 56.lit.j.... imi ramane o perioada lipsa, desi concediul de crestere copil s-a incheiat in data de 02.02.2011. Daca a-ti intampinat si voi o situatie similara oferiti-mi un raspuns.

Va multumesc anticipat!
Adina
Cel mai recent răspuns: adinabuc , utilizator 07:44, 4 Martie 2011
Pentru somaj va trebuie un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei depunerii cererii.
De asemenea, dosarul de somaj il puteti depune intr-o perioada de cel mult 12 luni de la data incetarii c.i.m.
Am o vechime in munca de 10 ani, dar de la agentia de somaj imi subliniaza ca nu ma incadrez conform inscrisurilor din cartea de munca. Pot sa consider a fi eroare de procedura?
Care este perioada pe care v-o ia in calcul AJOFM-ul?
Perioada care mi-au solicitat-o conform certificatului de cotizare si este relatata in adeverintele eliberate de angajatori :1) ianuarie 2008-august 2008 - firma privata; si 2) septembrie 2008 - februarie 2009 -unitate de invatamant de stat
In data de 02.02.2009 am nascut, decizia de acordare concediul crestere copil este din data de 07.05.2009, decizia de incetare concediu este din data de 02.02.2011, dar incheierea contractului (12.04.2010)la ultimul angajator este cu art.56 lit.j.

Alte discuții în legătură

Conditii de acordare somaj adinabuc adinabuc Buna ziua! In data de 02.02.2011 mi se termina perioada de concediu crestere copil si as dori sa stiu daca voi putea, si in ce conditii, sa beneficiez de ... (vezi toată discuția)
Concediu maternitate si ccc pt salariata pe perioada determinata carmen1986 carmen1986 Buna ziua! In cazul in care la data de 31 mai 2011 mi se incheie CIM - perioada determinata, si am intrat in concediu de maternitate incepand cu data de 02 ... (vezi toată discuția)
Dosar pt somaj - probleme carte de munca elly_b elly_b Buna ziua! Numele meu este Elena. Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi la urmatoarea problema pe care am intampinat-o. Am lucrat in ... (vezi toată discuția)