Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Adeverinte pentru acordarea somajului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Adeverinte pentru acordarea somajului

Buna ziua!
In vederea solutionarii dosarului meu de acordare a ajutorului de somaj a intervenit o problema care sper sa-si gaseasca o solutie; daca a-ti intampinat si voi, mamicile, aceeasi problema dati-mi solutia. Ultimul meu contract de munca a fost intocmit pe perioada determinata, din 08.2008, (pana la revenirea titularei - 12.04.2010- incetare crestere copil), am nascut in data de 02.02.2009 si incetarea concediului de crestere copil s-a finalizat in data de 02.02.2011. Contractul de munca a fost incheiat cu art.56 lit.j, (cu acest articol beneficiez de ajutor de somaj) dar conform inscrisurilor din cartea de munca.. 08.2008.... angajat c.i.m. si... 12.04.2010 incetare c.i.m. art 56.lit.j.... imi ramane o perioada lipsa, desi concediul de crestere copil s-a incheiat in data de 02.02.2011. Daca a-ti intampinat si voi o situatie similara oferiti-mi un raspuns.

Va multumesc anticipat!
Adina
Din cele doua adeverinte reiese un stagiu de cotizare mai mare de 12 luni ...
Asa este. Nu ma deranjeaza..... pot sa aduc adeverinte care sa-mi arate stagiul de cotizare pe ultimii 10 ani, important pentru mine este solutionarea situatiei. Diferenta de perioada 12.04.2010 si 02.02.2011 am fost inregistrata ca fiind in crestere copil (stiu ca incheierea contractului de munca anterior acestei perioade nu-mi afecteaza indemnizatia si nici nu trebuie s-o returnez), la agentia locala a Directiei Muncii, cei care mi-au eliberat aceste decizii. Pot ei sa-mi faca inscrisurile necesare (pt ca la somaj imi spune ca nu ma incadrez pt ca am aceasta perioada "lipsa"- desi decizia deincetare crestere copil este la ei) pentru aceasta perioada?