Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Plangere penala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Plangere penala

Buna ziua,

Am avut un proces pe fond funciar. In urma unei expertize geo-topo, partea adversa a aflat ca ocupa un drum din domeniul public. A demarat actiune contra Primariei si Preefcturii pentru a i se recunoaste dreptul de proprietate pe tto ce ocupa. A castigat la apel, dar stiu sigur ca nu informat instanta ca mai exista un litigiu pe o parte din acel teren si ca acel teren are inclus si un drum din domeniul public. Se poate incadra aceasta "omisiune" a lui la o fapta penala, si daca da, la care? Uzucapiunea nu cred ca se aplica la domeniul public.
Multumesc!
Bunurile proprietate publica sunt inalienabile, imprescriptibile si insesizabile,nu pot face obiectul uzucapiunii.

Bunurile proprietate privata pot fi uzucapate.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Si totusi... Avem un caz. Instanta nu a fot informata despre ce gen de suprafete sunt acolo. Cum se numeste asta?