avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cate zile de Concediu de odihna se vor acorda ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cate zile de Concediu de odihna se vor acorda ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns privind urmatoarea situatie:
- la data de 28.06.2018 s-a inregistrat la ITM un Contract colectiv de munca
- in acest Contract colectiv se spune ca
acesta îşi produce efectele începând cu data înregistrării la ITM Botoșani. = 28.06.2018
- in acest Contract colectiv se spune ca
cine are o vechime intre 15-20 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului)
va avea 25 de zile lucrătoare de Concediu de odihna
si ca
Concediul de odihnă se suplimentează
cu 3 zile pentru o vechime în muzeu de peste 10 ani.

Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:
- in cazul de mai sus,
daca acest Contract colectiv de munca produce efecte de la data de 28.06.2018,
atunci,
un salariat care are 16 ani vechime in munca si 6 ani vechime în muzeu,
cate zile de Concediu de odihna va avea in anul 2018 ?




Ultima modificare: Luni, 24 Septembrie 2018
oanaportar, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:01, 26 Septembrie 2018
Nu inteleg de ce .... Va rog frumos sa imi spuneti
care are fi motivul ?

odata ce in Contractul colectiv se acorda acest drept suplimentar .
Concediul de odihnă se suplimentează
cu 3 zile pentru o vechime în muzeu de peste 10 ani
.

Condiția aceasta nu o îndeplinește. Ați spus ca are 6 ani.
Da* are 6 ani în muzeu, dar vechimea totala este de pesta 16 ani.

Cornel Vasile a scris:

Concediul de odihnă se suplimentează
cu 3 zile pentru o vechime în muzeu de peste 10 ani
.

Condiția aceasta nu o îndeplinește. Ați spus ca are 6 ani.

Ultima modificare: Miercuri, 26 Septembrie 2018
oanaportar, utilizator
Dar nu are 10, in CCM asa ati spus ca scrie, 3 zile suplimentare la concediu daca are minim 10 anii vechime in muzeu, si ati spus ca are numai 6...
Mai in spate ati spus ca, daca are intre 5 si 10 anii vechime in muzeu se pot acorda doua zile suplimentare la concediul de odihna( conform CCM.ului care am inteles ca e in vigoare).Corect pana aici?
Daca da puteti aplica acel HG pentru concediul de odihna legal anual si prevederea din CCM pentru zilele de concediu suplimentar ( intre 5 si 10 anii vechime- 2 zile de CO suplimentare, parca asa ati scris putin mai in spate...).
Sper ca ce am scris e corect, eu asa zic, si ca s-a inteles pana la urma cum trebuie procedat...
Sunt doua notiuni distincte : vechimea totala in munca si vechimea in muzeu ... dvs ati spus ca in ccm este reglementat faptul ca , daca are peste 10 ani vechime in muzeu i se acorda 3 zile de CO suplimentar .... daca are 6 ani , atunci nu i se poate acorda asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna angelica82 angelica82 Buna ziua. M-am angajat la Posta Romana ca factor rural in data de 9 martie anul in curs. Diriginta sustine ca nu as' avea dreptul la concediu decat dupa 11 ... (vezi toată discuția)
concediul de odihna suplimentar aartist aartist Buna ziua, cum se calculeaza conediul de odihna suplimentar la care are dreptul un salariat. Conform CIM acesta are dreptul la 6 zile CO suplimentar anual. (vezi toată discuția)
Concediu marinica71 marinica71 la cate zile de concediu am dreptul daca am 17 ani vechime? (vezi toată discuția)