Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cate zile de Concediu de odihna se vor acorda ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cate zile de Concediu de odihna se vor acorda ?

Buna ziua !
Va rugam sa ne ajutati cu un raspuns privind urmatoarea situatie:
- la data de 28.06.2018 s-a inregistrat la ITM un Contract colectiv de munca
- in acest Contract colectiv se spune ca
acesta îşi produce efectele începând cu data înregistrării la ITM Botoșani. = 28.06.2018
- in acest Contract colectiv se spune ca
cine are o vechime intre 15-20 ani (neîmpliniţi la data începerii concediului)
va avea 25 de zile lucrătoare de Concediu de odihna
si ca
Concediul de odihnă se suplimentează
cu 3 zile pentru o vechime în muzeu de peste 10 ani.

Va rugam frumos sa ne ajutati cu un raspuns:
- in cazul de mai sus,
daca acest Contract colectiv de munca produce efecte de la data de 28.06.2018,
atunci,
un salariat care are 16 ani vechime in munca si 6 ani vechime în muzeu,
cate zile de Concediu de odihna va avea in anul 2018 ?

oanaportar, utilizator
Nu inteleg de ce .... Va rog frumos sa imi spuneti
care are fi motivul ?

odata ce in Contractul colectiv se acorda acest drept suplimentar .
Concediul de odihnă se suplimentează
cu 3 zile pentru o vechime în muzeu de peste 10 ani
.

Condiția aceasta nu o îndeplinește. Ați spus ca are 6 ani.
Da* are 6 ani în muzeu, dar vechimea totala este de pesta 16 ani.

Cornel Vasile a scris:

Concediul de odihnă se suplimentează
cu 3 zile pentru o vechime în muzeu de peste 10 ani
.

Condiția aceasta nu o îndeplinește. Ați spus ca are 6 ani.

oanaportar, utilizator
Dar nu are 10, in CCM asa ati spus ca scrie, 3 zile suplimentare la concediu daca are minim 10 anii vechime in muzeu, si ati spus ca are numai 6...
Mai in spate ati spus ca, daca are intre 5 si 10 anii vechime in muzeu se pot acorda doua zile suplimentare la concediul de odihna( conform CCM.ului care am inteles ca e in vigoare).Corect pana aici?
Daca da puteti aplica acel HG pentru concediul de odihna legal anual si prevederea din CCM pentru zilele de concediu suplimentar ( intre 5 si 10 anii vechime- 2 zile de CO suplimentare, parca asa ati scris putin mai in spate...).
Sper ca ce am scris e corect, eu asa zic, si ca s-a inteles pana la urma cum trebuie procedat...
Sunt doua notiuni distincte : vechimea totala in munca si vechimea in muzeu ... dvs ati spus ca in ccm este reglementat faptul ca , daca are peste 10 ani vechime in muzeu i se acorda 3 zile de CO suplimentar .... daca are 6 ani , atunci nu i se poate acorda asa ceva.