avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1964 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu risc maternal

Buna ziua. As dorii sa știu dacă mi se plătește concediul de risc maternal având in vedere ca am lucrat doar 3 luni. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:56, 24 Septembrie 2018
Potrivit OUG 158/2005, concediul și indemnizația de risc maternal se acordă fără condiție de stagiu de cotizare.

In speta, raspunsul este afirmativ la nelamurirea dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua Alexandra Leonov Alexandra Leonov As dori sa stiu daca pot sa intru in concediu cu risc find insarcinata in 3 luni dar ne avand inca un an de munca...imi dauneaza la indemnizatie ... pe 11 07 ... (vezi toată discuția)
Câte luni trebuie sa am lucrate pentru a beneficia de risc maternal? dar de concediu de maternitate? pe internet găsesc informații diferite de la un site la altul. ada-adutza ada-adutza Câte luni trebuie sa am lucrate pentru a beneficia de risc maternal? Dar de concediu de maternitate? Pe internet găsesc informații diferite de la un site la ... (vezi toată discuția)
Concediu risc maternal Aaure Aaure Buna ziua, va rog sa imi spuneti si mie , pentru concediu de risc maternal , conditia este sa am inainte 6 luni lucrate??? Si daca da la acelasi angajator ? (vezi toată discuția)