Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se poate schimba avocatul din oficiu?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se poate schimba avocatul din oficiu?

Buna ziua,

Sunt reprezentat intr-o cauza civila de un avocat din oficiu, intrucat nu am venituri.

Baroul a numit un avocat din oficiu insa acesta nu se ocupa deloc de dosar, intarzie sa depuna actele la dosar si partea adversa invoca tardicvitatea actelor.

Va rog sa imi spuneti ce pot face daca sunt nemultumit de acest avocat care nu ma ajuta deloc?

Pot cere instantei sa notifice Baroul pentru desemnarea unui nou avocat sau care este produra schimbarii avocatului din oficiu?

Multumesc,
Nu puteti schimba avocatul din oficiu.

E normal ca avocatul platit sa fie mai rau si sa va faca zile.fripte.
Avocatul.din oficiu va apara la un mod rezonabil in sensul de a nu fi singur si intervine si el.daca se intampla o grava neregula...daca o constata...bineinteles...

Daca nu aveti posibilitatea sa va angajati av sau sa,,motivati'' actualul avocat greu de crezut ca o sa isi dea prea mult silinta.Exista si un proverb in acest sens calul de dar nu se cauta la dinti.Succes,
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns.

Din pacate nu e vina mea ca unii dintre noi nu avem posibilitati materiale

Deci instanta nu poate decide inlocuirea acestuia daca nu ma apara corespunzator?

Multumesc,
seldom, utilizator
Nu prea vad cum sa nu va apere corespunzator.
Poate ca nu va apara perfect sau f9arte bine dar aceasta nu inseamna ca nu sunteti aparat.

E posibil ca instanta sa isi dea seama ca nu va apara chiar grozav dar nu conteaza.

Incercati sa va imaginati cum ar fi ca instantele sa tot schimbe avocatul...
Practic ati primit un avocat prin tragere la sorti.
Si daca era alt avocat din oficiu poate era acelasi lucru.

Avocatii din oficiu nu cred ca au timp sa discute mai mult de 5 minute.
De aceea colegul de mai sus va sugera ca angajarea avocatului duce la alta abordare a procesului.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Multumesc pentru raspunsuri