avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CFS fara voie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CFS fara voie

De curand am aflat intamplator ca firma la care lucrez m-a bagat in concediu fara plata cateva zile in ianaurie ( asa zic ei ca doar cateva zile ca deocamdata nu am apucat sa verfic ) dar asta fara sa ma instiinteze se poate sa se faca acest lucru fara ca angajatu sa fie instiintat , e drept ca nu am fost la serviciu atunci ca a fost in perioada sarbatorilor si ni s-a spus ca avem vacanta nicidecum ca o sa fim bagati in concediu fara plata
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:39, 10 Noiembrie 2009
Din pacate sunt foarte frecvente aceste situatii...ce sa mai zicem de cazul cand au lucrat, au primit salariul cuvenit si s-au trezit dupa cateva luni ca au fost trecuti cu zile fara plata in cartile de munca?
cris2279 a scris:

Din pacate sunt foarte frecvente aceste situatii...ce sa mai zicem de cazul cand au lucrat, au primit salariul cuvenit si s-au trezit dupa cateva luni ca au fost trecuti cu zile fara plata in cartile de munca?


Sesizati acest aspect ITM-ului in a carui raza isi are sediul angajatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preaviz retroactiv miki72 miki72 Buna ziua, Am fost in concediu crestere copil pana la 2ani pana in luna mai 2012,atunci am facut cerere de reincadrare in munca care mi-a fost aprobata si ... (vezi toată discuția)
Concediu fara salar cerasela1986 cerasela1986 Buna ziua, Am nevoie de ajutorul vostru. Firma la care lucrez ne obliga sa luam 5 zile de CFS pe luna. Ni s-a spus verbal, in cadrul personalului TESA, ca, ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata in loc de concediu legal de odihna daniel_toma daniel_toma Sunt angajat cu contract de munca pe perioada nedeterminata. Am efectuat 15 zile din concediul de odihna legal (dintr-un total de 24). Societatea la care ... (vezi toată discuția)