Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Tutela copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Tutela copil

Situatia sta astfel!Eu si sotul nu ne mai intelegem si vrem sa ne despartim;impreuna avem o fetita de 1 an si 7 luni.Eu stau in casa parintilor lui si avem un credit facut la banca...Tocmai mi-a zis ca a schimbat contractul si ca eu am ramas singura titulara a creditului,fara ca eu sa fiu anuntata.Intrebarea mea este:in caz ca divortam,cum pot obtine tutela copilului 100 la 100?
Ana si Eliza, utilizator
Buna ziua,
Tutela copilului o aveti si acum!
Probabil ca doriti sa aflati daca puteti obtine exercitarea autoritatii parintesti in mod exclusiv.
Trebuie sa stiti ca de regula instantele stabilesc exercitarea autoritatii parintesti in comun de ambii parinti, asupra minorilor.
Doar in cazuri exceptionale, se poate stabili stabili autoritatii parintesti in mod exclusiv de un singur parinte. Aceste cazuri sunt cele in care parintele ce este inlaturat a avut un comportament de natura sa puna in pericol viata minorului, educatia acestuia.
Este mai dificil să obțineți exercitarea autorității părintești în mod exclusiv de dvs, însă cu siguranță veți putea obține stabilirea locuinței minorului la domiciliul dvs, pensie de întreținere, etc,