Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparațiile din Condominiu vor trebui votate de 2/3 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparațiile din Condominiu vor trebui votate de 2/3 din totalul membrilor Asociației ?

Vă rog pe toți forumiștii avocatnet.ro, să comentați un articol interesant din noua Lege nr. 196/2018:
Art. 37. - (6) Modificarea instalaţiilor interioare ale Condominiului aflate în proprietate comună se realizează numai în condiţiile legii, pe baza unui referat tehnic de specialitate, emis de furnizorul utilităţii, în care se arată efectele modificării instalaţiei respective şi a autorizaţiei de construire. Pe baza referatului tehnic, Adunarea Generală hotărăşte, cu votul majorităţii a două treimi din numărul membrilor Asociaţiei, asupra necesităţii şi oportunităţii efectuării modificării.

Să înțelegem din acest text de lege, că de luni, pentru orice reparație se va face la părțile comune ale Condominiului, va fi nevoie de o Adunare Generală în care să voteze minim 2/3 din totalul membrilor Asociației, pentru ca, pe baza unui referat tehnic care să arate efectele modificării instalației respective, să se constate necesitatea și oportunitatea efectuării acelor reparații ?
Este vorba despre interventiile care urmeaza sa modifice proiectul initial al constructiei
Inlocuirea instalatiei vechi cu materiale generatie noua nu necesita parcurgerea respectivelor dispozitii
Este vorba despre interventiile de modificare in special a instalatiei agent termic
Citez din Ynocentta o frază care nu are legătură cu textul legii expus de mine: „Este vorba despre interventiile de modificare in special a instalatiei de agent termic.”
Citez încă o dată din Legea nr. 196/2018, poate ne răspunde cineva care a citit cu atenție textul art. 37. - (6) Modificarea instalaţiilor interioare ale Condominiului aflate în proprietate comună se realizează numai în condiţiile legii (...). Pe baza referatului tehnic, Adunarea Generală hotărăşte, cu votul majorităţii a două treimi din numărul membrilor Asociaţiei, asupra necesităţii şi oportunităţii efectuării modificării.
De ce nu citiți cu atenție fiecare cuvânt dintr-un text de lege, să vedeți că se referă la modificarea instalațiilor interioare, nu se specifică faptul că ar fi vorba despre anumite instalații, cu subiect și predicat ? Spun asta mai ales că în orașul nostru, CET-ul a dat faliment din anul 2013 ... nu înțeleg de unde ați scornit faptul că e vorba de ... instalația de agent termic, știind că în mai toate orașele din România nu mai există așa ceva !
flory_mr, utilizator

flory_mr a scris:

Să înțelegem din acest text de lege, că de luni, pentru orice reparație se va face la părțile comune ale Condominiului, va fi nevoie de o Adunare Generală în care să voteze minim 2/3 din totalul membrilor Asociației, pentru ca, pe baza unui referat tehnic care să arate efectele modificării instalației respective, să se constate necesitatea și oportunitatea efectuării acelor reparații ?

Dupa ce ca nici macar nu sunteti consecvent cu ce afirmati, mai si doriti raspunsuri ! Modificare nu inseamna orice reparatie, si vi s-a dat anterior un raspuns foarte clar, cu exemplificare, poti alege sa modifici drastic instalatiile de alimentare cu apa si agent termic ,pentru contorizare individuala si atunci astfel de lucrari nu le faci cum vrea muschiuletul propriu. Pastrati-va sfaturile cu cititul si cu citatul.
Modificare nu este sinonim cu reparatie.
ynocentta v-a raspuns foarte bine si la obiect, este vorba despre modificari ale instalatiilor si nu despre reparatii.
Este si normal sa fie asa pentru ca pana acuma, fiecare a facut ce l-a taiat capul si s-a ajuns ca oamenii sa nu aiba caldura sau alte probleme din cauza ca totul s-a facut fara proiect.
Legat de CET, eu stiu ca si in Bucuresti, majoritatea sunt legati la sistemul central (avand chiar si o subventie destul de mare), la fel, si la noi in oras avem CET nou pe gaz iar 80% din oras este racordat la sistemul central, deci nu stiu de unde ideea ca in mai toate orasele din Romania nu mai exista sistem centralizat de caldura.

Asa cum spunea si utilizatorul latka, poate ar fi bine sa va urmati sfatul si sa cititi mai bine si d-voastra si sa fiti mai atent/atenta.
Observ ca, desi puneti intrebari, daca cineva nu va raspunde exact ceea ce d-voastra doriti sa auziti atunci imediat incepeti si atacati persoana respectiva.
Daca oricum nu va multumeste niciun raspuns si deja considerati ca stiti mai bine, de ce mai intrebati?
latka a scris:

flory_mr a scris:
Dupa ce ca nici macar nu sunteti consecvent cu ce afirmati, mai si doriti raspunsuri ! Modificare nu inseamna orice reparatie, si vi s-a dat anterior un raspuns foarte clar, cu exemplificare, poti alege sa modifici drastic instalatiile de alimentare cu apa si agent termic ,pentru contorizare individuala si atunci astfel de lucrari nu le faci cum vrea muschiuletul propriu. Pastrati-va sfaturile cu cititul si cu citatul.

Mai citiți odată, poate v-ați grăbit cu acuzațiile: „Modificarea instalaţiilor interioare ale Condominiului aflate în proprietate comună” Mă refer în special la modificarea structurală a conductelor de apă, care implică lucrări mari și în domeniul construcțiilor (se sparg pereți, se provoacă mult deranj și mult stres proprietarilor, care trebuie să voteze aceste reparații majore în Adunările Generale, să fie legale în totalitate) !
Fraților, aici discutăm din punct de vedere juridic, citind textul legii, nu trecând peste el fără a-l înțelege. Eu, când afirm ceva și comentez un text de lege, mă pun în pielea unui judecător, care judecă doar citind textul articolului respectiv, care spune multe, referindu-mă strict la acest art.37 din Legea nr. 196/2018 - n-am zis că am totală dreptate, ci doar am interpretat un text de lege conform DEX.
Cine a zis că eu consider ceea ce scrie acolo orice reparație măruntă în interiorul Condominiului ?
Mă refer mai ales la faptul că falșii șefi ai Asociației noastre ne impun lucrări de anvergură, de 5000 - 10.000 de lei, care modifică pe verticală și pe orizontală toate conductele interioare (și unele exterioare, implicit) - mă refer în special la conductele (instalațiile) de apă, pornind de la subsol (posibil chiar și din exteriorul scărilor), apoi pe verticală, pentru toate apartamentele.
NU E ASTA O „MODIFICARE MAJORĂ A INSTALAȚIILOR INTERIOARE ALE CONDOMINIULUI AFLATE ÎN PROPRIETATE COMUNĂ”, AȘA CUM SPECIFICĂ ART.37 ?