Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparațiile din Condominiu vor trebui votate de 2/3 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparațiile din Condominiu vor trebui votate de 2/3 din totalul membrilor Asociației ?

Vă rog pe toți forumiștii avocatnet.ro, să comentați un articol interesant din noua Lege nr. 196/2018:
Art. 37. - (6) Modificarea instalaţiilor interioare ale Condominiului aflate în proprietate comună se realizează numai în condiţiile legii, pe baza unui referat tehnic de specialitate, emis de furnizorul utilităţii, în care se arată efectele modificării instalaţiei respective şi a autorizaţiei de construire. Pe baza referatului tehnic, Adunarea Generală hotărăşte, cu votul majorităţii a două treimi din numărul membrilor Asociaţiei, asupra necesităţii şi oportunităţii efectuării modificării.

Să înțelegem din acest text de lege, că de luni, pentru orice reparație se va face la părțile comune ale Condominiului, va fi nevoie de o Adunare Generală în care să voteze minim 2/3 din totalul membrilor Asociației, pentru ca, pe baza unui referat tehnic care să arate efectele modificării instalației respective, să se constate necesitatea și oportunitatea efectuării acelor reparații ?
Odată ce sunt vreo 3 articole care se referă la votul a 2/3 din totalul proprietarilor pentru orice lucrări pe proprietățile comune, AȘA AR TREBUI SĂ PROCEDEZE ORICE ȘEF AL ASOCIAȚIILOR DE PROPRIETARI.