Forum Discuţii juridice Executare silită informatii despre profesia de executor
Discuție deschisă în Executare silită

informatii despre profesia de executor

absolventa stiinte economice ,master in domeniu,specialitatea contabilitate cum ar putea profesa ca executor judecatoresc
Legea 188/2000
art.15
Executor judecătoresc poate fi persoana care îndeplineşte următoarele condiţii:
a) are cetăţenia română şi domiciliul în România;
b) are capacitatea deplină de exerciţiu;
c) este licenţiată în drept;
d) nu are antecedente penale şi se bucură de o bună reputaţie;
e) cunoaşte limba română;
f) este aptă din punct de vedere medical pentru exercitarea funcţiei;
g) a îndeplinit timp de 2 ani funcţia de executor judecătoresc stagiar şi a promovat examenul de definitivat sau, după caz, a exercitat timp de 3 ani o funcţie de specialitate juridică şi a promovat concursul sau examenul de admitere în profesie. Sunt scutite de examen persoanele care au exercitat timp de 5 ani funcţia de judecător, procuror sau avocat, cu condiţia să fi promovat examenul de definitivat în profesia din care provin.

In speta, numai dupa absolvirea unei faculttai de drept poate deveni executor judecatoresc.
Puteti profesa dupa ce o sa fiti licentiata in Drept pana atunci va trebui sa va ganditi la un job conform studiilor urmate,Succes,