Forum Discuţii juridice Executare silită admitere in profesia de executor (stagiar/definitiv)
Discuție deschisă în Executare silită

admitere in profesia de executor (stagiar/definitiv)

imi poate spune cineva daca dupa 3 ani de vechime in profesie juridica si promovarea examenului de admitere in profesia de exec judecatoresc voi avea calitatea de exec stagiar sau definitiv?
Potrivit Legii nr.188/2000 la art.15 sunt prevazute conditiile care trebuie sa fie indeplinite de o persoana fizica pentru a fi executor judecatoresc , si anume :
a) are cetatenia romana si domiciliul in Romania;
b) are capacitatea deplina de exercitiu;
c) este licentiata in drept;
d) nu are antecedente penale si se bucura de o buna reputatie;
e) cunoaste limba romana;
f) este apta din punct de vedere medical pentru exercitarea functiei;
g) a indeplinit timp de 2 ani functia de executor judecatoresc stagiar si a promovat examenul de definitivat sau, dupa caz, a exercitat timp de 3 ani o functie de specialitate juridica si a promovat concursul sau examenul de admitere in profesie. Sunt scutite de examen persoanele care au exercitat timp de 5 ani functia de judecator, procuror sau avocat, cu conditia sa fi promovat examenul de definitivat in profesia din care provin.
definitiv. are cineva idee cand se va da examenul de admitere in profesie pt executori judecatoresti stagiari anul acesta?