Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere reexaminare taxa de timbru respinsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere reexaminare taxa de timbru respinsa

Buna seara. Am depus apel intr-un dosar avand ca ob pretentii. Am depasit termenul de 3zile privind depunerea reexaminarii taxri de timbru. Instanta in camera de consiliu a invocat exceptia tardivitatii pt cerer3a scutirii taxei de timbru. In acest caz, e valabil daca voi plati taxa de timbru cat mai repede? Mi se va lua in considerare taxa de timbru platita acum? Se va acorda primul termen si ma voi putea judeca??
Cristina Gabriela30, utilizator
Ati depus cerere de reexaminare a taxei sau cerere de acordare a ajutorulului public judiciar constand in scutirea de la plata taxei? Mai sunteti in termenul de 10 zile de la data comunicarii adresei prin care vi s-a pus in vedere sa timbrati apelul?
Buna seara
Platiti taxa de timbru si depuneti-o.
Daca v-a fost respinsa cererea atunci trebuie sa platiti taxa.
Nu mai sunt in cele 10zile de cand am fost citata sa platesc taxa de timbru. Daca azi am primit incheierea privind respingerea reexaminarii cererii de timbru din cauza tardivitatii, si maine o platesc, mi se mai ia in considerare? Pot sa ma judec?

Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna seara
Platiti taxa de timbru si depuneti-o.
Daca v-a fost respinsa cererea atunci trebuie sa platiti taxa.

Nu mai sunt in termenul de 10zile..dar daca azi am primit incheierea privind respingerea reexminarii taxei pe baza exceptiei tardivitatii, si maine o achit, se ia in calcul? Pot sa ajung sa ma judec?

Consuela Scarlat a scris:

Ati depus cerere de reexaminare a taxei sau cerere de acordare a ajutorulului public judiciar constand in scutirea de la plata taxei? Mai sunteti in termenul de 10 zile de la data comunicarii adresei prin care vi s-a pus in vedere sa timbrati apelul?