Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Exonerare de la plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Exonerare de la plata

Buna ziua,
Sunt personal contractual la UAT ,iar in 2017 februarie-mai am beneficiat de un spor de 15 % din salariu. In ianuarie 2018 am primit o dispozitie de imputare a sumei pe care am contestat-o intrucat sunt personal contractul si m-au actionat in instanta pentru recuperarea sumei.In septembrie 2018 s-a dat hotararea executorie in favoarea UAT. Pentru ca in aprilie 2018 s-a dat Legea 78 privind exonerarea de la plata a restituirii drepturilor salariale din 2017, mai trebuie sa fac apel sau ma adresez ordonatorului de credite sa emita o dispozitie de exonerare?
Faceți apel dar în același timp depuneți la ordonatorul de credite si o solicitare sa emita o dispozitie de exonerare în baza Legii 78/2018
Multumesc din suflet, , asa ma hotarasem, dar am vrut si un raspuns de la un specialist!