avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 376 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Credit Prima casa sau Ipotecar pentru Pensionarii pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Credit Prima casa sau Ipotecar pentru Pensionarii pe caz de Boala

Buna ziua,

Prietena mea are 29 de ani si beneficiaza de pensie pe caz de boala nerevizuibila cu grad grav (1).

Lunar primeste pensie, indemnizatie, suport de hrana si un ajutor de la primarie in valoare totala de 2760 lei.

Intrebarea mea este daca este eligibila pentru a lua un imprumut bancar prin "prima casa" sau credit ipotecar.
Cel mai recent răspuns: AU Lucifer , utilizator 19:03, 29 Septembrie 2018
Creditul se acorda functie de venit si valoarea creditului.
Nu exista restrictii pe motiv de boala sau sursa de venit din pensii.
Puteti merge la o banca pentru a i se face o simulare pentru a afla ce suma maxima poate primi.
Aveti in vedere ca prin PC, avansul este de min 5% iar prin credit ipotecar avansul este de minimum 15%,
Va multumesc mult, asta urmeaza sa si facem... totusi, referitor la ce ati spus dvs. m-ar interesa si daca aceste indemnizatii se pun la calcul (hrana, handicap, primarie) sau doar pensia in sine.

Intreb asta pentru ca un functionar CEC Bank (cam grabit, si pe final de tura) mi-a spus ca persoanele cu handicap nu au drept decat la un credit de nevoi personale, nu la ipotecar/prima casa.

Si nu stiu daca sa mai incerc si in alta parte sau ... chiar asa o fi, cum a zis dansa.
Se iau in calcul toate veniturile cu caracter permanent, nu exista nicio limitare pentru obtinerea oricarui tip de credit pentru persoanele cu handicap, dimpotriva, exista credite personalizate pentru persoanele cu dizabilitati pentru adaptarea casei la nevoile de locuit iar dobanda este subventionata de stat.
Puteti merge la alta sucursala CEC bank si la celelalte banci, este mai bine sa cunoasteti mai multe oferte deoarece fiecare banca are conditii diferite, unii ofera facilitati daca ai card la ei, etc.
Băncile nu iau în considerare pensiile revizuibile, doar cele nerevizuibile. Spun asta, deoarece am fost recent la câteva bănci, și toate au refuzat.
Nu știu dacă există vreuna care acceptă și pensii revizuibile(aș fi interesat, tot în vederea programului prima casă) se consideră factor de risc.
In ce priveste pensiile nerevizuibile, sunt luate în calcul 100%, precum și venituri din indemnizatie, stimulent, pe handicap nerevizuibil.

cyan a scris:

Creditul se acorda functie de venit si valoarea creditului.
Nu exista restrictii pe motiv de boala sau sursa de venit din pensii.
Puteti merge la o banca pentru a i se face o simulare pentru a afla ce suma maxima poate primi.
Aveti in vedere ca prin PC, avansul este de min 5% iar prin credit ipotecar avansul este de minimum 15%,

Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
AU Lucifer, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lg.448/2006 art.27(1) madiciocan madiciocan Sint pensionar de boala in grad de handicap accentuat si abia am descoperit Art.27 (1) din Lg. 448/2006. Proasta comunicare a institutiei abilitate cu ... (vezi toată discuția)
Executare silita nicu62 nicu62 am facut un imprumut de 6.000 ron anul trecut.sunt in pensie de invaliditate si grad de handicap II(operatie pe cord deschis).In acest moment sunt in ... (vezi toată discuția)
Credit nevoi personale persoane cu handicap vasy86le vasy86le Buna ziua,sunt o persoana cu handicap gradul 1 permanent,beneficiez de pensie de urmas dupa tata,vreau sa fac un credit de nevoi personale pentru a-mi ... (vezi toată discuția)