avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort belgia
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort belgia

Locuiesc de 8ani in Belgia ,am doi copii născuți și crescuți aici ,de 7 ani și 14 luni,acum soțul vrea sa divorțeze ,eu venind in Belgia pt.el lucrează ca persoana fizica autorizată in construcții l-am susținut si ajutat in tot acest timp eu nelucrand ,doar la negru.acum cu divortul eu a-și vrea sa ma reîntorc in țara cu copii dar el nu este de acord ,cea mare vorbește și înțelege limba romană.Am vre-o șansa sa ma pot întoarce in țara cu copii?
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
Rami83, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:33, 8 Octombrie 2018
Doar daca instanta belgiana va stabili domiciliul minorilor in Romania.
Va trebui sa va judecati pe acest aspect.
Poate ca ar fi insa mai bine sa mai stati in Belgia deoarece ati avea sanse mai mari asa, dupa aprecierea mea.
Ultima modificare: Sâmbătă, 29 Septembrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna ziua,
Atata timp cat sunteti cetatean roman e normal sa reveniti acasa.
Despre iesirea din Belgia cu copii va sfatuiesc sa va interesati la un avocat de acolo.
Copii au si cetatenie romana?


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Atata timp cat sunteti cetatean roman e normal sa reveniti acasa.
Despre iesirea din Belgia cu copii va sfatuiesc sa va interesati la un avocat de acolo.
Copii au si cetatenie romana?

Copii au doar cetățenie romană ,cea belgiana o primesc la 18 ani ,am fost și am vorbit cu un avocat belgian ,daca plec din Belgia fără acordul lui sau de la tribunal e furt internațional de copii,cam ce vedem la televizor !!
Se pare ca ati consultat un avocat bun daca v-a spus asa.
V-a spus si ca va veti judeca in Belgia?
Sau cum ati putea sa va puteti judeca in Romania si in ce conditii detaliate concrete?
Ultima modificare: Duminică, 7 Octombrie 2018
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Divortul puteam sa îl fi făcut și in România sau la notar aici,dar doar daca ne înțelegeam pt.toate aspectele.Dar pt stabilirea domiciliului la minor trebuie sa ne judecam aici,pt ca in Belgia au avut ultimul domiciliu.Am primit deja citație ,avem pe la sfârșitul lui Octombrie,pentru măsurile de urgentă ,trebuie locuit separat 6luni sau un an ,cine pleacă din casa ,e un pic diferit fata de România.Eu am întrebat aici pt.ca am mai văzut discuții vechi și ma gandeam ca o sa-mi răspundă cineva care a reușit sa se reîntoarcă in țara dar cu hotărâre de la tribunal.

Alte discuții în legătură

Divort de cetatean belgian loredana26 loredana26 M-am casatorit acum 2 luni de zile in Romania cu un cetatean belgian,3 saptamani le-am, petrecut in tara ,iar ultimele 6 in Belgia.In ultima luna nu ne-am mai ... (vezi toată discuția)
detalii divort buna seara! as avea nevoie de cateva sfaturi ,sunt casatorita ... A.I.M A.I.M Buna Seara! As avea nevoie de cateva sfaturi ,sunt casatorita in Romania ,cu domiciliul în Belgia. Eu si sotul nu ne intelegem mai deloc,as vrea sa ne ... (vezi toată discuția)
Politist implicat in rapirea copilului meu care imi interzice accesul la copil roucoups76 roucoups76 sunt tatal unei fetite in varsta de 10 luni iar, in ziua de 22/05/2013 mama fetitei a luat fetita de la domiciliul ei legal din belgia si a plecat in romania ... (vezi toată discuția)