Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reconstituire act vanzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reconstituire act vanzare cumparare

Detin un teren cu casa mostenit de la bunicii mei, cumparat din doua bucati. Pentru prima bucata am actul lor de vanz cump original, pentru celalat am doar o copie xerox, datata mai 1946, tribunal Ilfov intre bunicii mei si gr. Ctin Cantacuzino, care a vandut parte din mosie, Ialomita. unde pot sa ma adresez pentru gasirea/reconstituirea originalului, in vederea intabularii? E si alta cale de a intabula proprietatea? Presupun ca actul a fost distrus involuntar de catre bunica, deoarece este mentuonat in succesiunea dupa bunicul meu, care a decedat primul.
DDOPREA, utilizator
Cerere la Arhivele Nationale. Aveti nr si data actului mentionate in succesiune, ceea ce este minunat.
Dar! Mai intai solicitati de la primarie datele necesare despre mentiunile din rolul fiscal, anexa 24, certificat fiscal.... ca sa fiti sigur ca exista in patrimoniul defunctului la moartea acestuia. In cazul in care notariatul unde s- a dezbatut succesiunea anterioara mai exista, mergeti la notarul respectiv. Daca nu, cerere la Camera Notarilor din localitatea dvs. S- ar putea sa evitati Arhivele Nationale, care raspund greu si, de obicei, ca actul nu exista.
Diana Camelia Diaconu, Avocat