avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Cadastru in lipsa unui act din Certificatul de ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Cadastru in lipsa unui act din Certificatul de Mostenitor

Pot face cadastru in lipsa unui act care este specificat in Certificatul meu de Mostenitor dupa defuncta mama?
Este vorba de un Proces Verbal efectuat de catre Sectiunea Financiara Sect. III Albastru la decesul bunicului, in 1950, care reprezenta de fapt un act de succesiune la acea vreme, deoarece nu existau atunci Notariate si nu se votase nici Legea infiintarii Notariatelor.
Acest Proces Verbal al carui original a existat doar in arhiva sectiei financiare, si dupa care se eliberau copii conform cu originalul la nevoie, nu se mai regaseste (s-au facut demersuri oficiale in acest sens), s-a ratacit atunci cand s-au mutat arhivele si din 8 sectoare au ramas 6 (in august 1979).
O singura copie conform cu originalul am avut si am dat-o la notariat impreuna cu alte acte pentru a face la randul meu succesiunea dupa defuncta mama.
Deci, se afla in dosarul succesoral, cu timbre si stampile pe el, acest lucru se poate confirma in scris de catre notar, si se poate vedea la fata locului.
In aceasta situatie, se poate face cadastru in lipsa acestui act, cu o fotocopie si cu o declaratie din partea notarului, precum ca acest act exista in dosarul succesoral, dar nu se poate legaliza pentru ca este copie conform cu originalul?

Ultima modificare: Duminică, 20 Mai 2018
maraV, utilizator
Cel mai recent răspuns: iuliana_reky , utilizator 09:57, 19 Februarie 2019
Buna ziua,
Existau notariate.
Veti gasi actul fie la primarie fie la camera notarilor pubilici fie la arhivele Bucuresti.
Mergeti la notariatul unde ati dezbatut acea succesiune si solicitati O COPIE
Nu exista, avem raspunsuri oficiale de la Institutiile Statului, printre care si Camera Notarilor, Arhivele Nationale etc.. Ultima copie conform cu originalul a acestui Proces Verbal facuta in anul 1970, are numar de inregistrare si stampilele Circumscriptiei Financiare sector 5 Bucuresti, are timbre fiscale, semnaturi etc., si a fost folosita de mine in lune decembrie 2017 pentru a face succesiunea dupa defuncta mama. Mama mea, de asemea a folosit tot o asemea copie la succesiunea dupa bunica (mama ei) in anul 1999 .
Am demarat si o actiune in instanta pentru reconstituirea acestui act disparut.
Intrebarea mea este: se poate face cadastru in lipsa acestui act, cu o fotocopie si cu o declaratie din partea notarului, precum ca acest act exista in dosarul succesoral, dar nu se poate legaliza pentru ca este copie conform cu originalul?
Legea Cadastrului prevede astfel de situatii?


Av. Gabriel Klein Kiritescu a scris:

Buna ziua,
Existau notariate.
Veti gasi actul fie la primarie fie la camera notarilor pubilici fie la arhivele Bucuresti.
Mergeti la notariatul unde ati dezbatut acea succesiune si solicitati O COPIE



Nu exista, avem raspunsuri oficiale de la Institutiile Statului, printre care si Camera Notarilor, Arhivele Nationale etc.. Ultima copie conform cu originalul a acestui Proces Verbal facuta in anul 1970, are numar de inregistrare si stampilele Circumscriptiei Financiare sector 5 Bucuresti, are timbre fiscale, semnaturi etc., si a fost folosita de mine in lune decembrie 2017 pentru a face succesiunea dupa defuncta mama. Mama mea, de asemea a folosit tot o asemea copie la succesiunea dupa bunica (mama ei) in anul 1999 .
Am demarat si o actiune in instanta pentru reconstituirea acestui act disparut.
Intrebarea mea este: se poate face cadastru in lipsa acestui act, cu o fotocopie si cu o declaratie din partea notarului, precum ca acest act exista in dosarul succesoral, dar nu se poate legaliza pentru ca este copie conform cu originalul?
Legea Cadastrului prevede astfel de situatii?
Nu puteti face cadastru.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se mai poate face acum o succesiune după decesul bunicului - anul 1950? maraV maraV In urma decesului bunicului in 1950, Sectiunea Financiara sector III Albastru a redactat un Proces verbal de evaluare a impozitului succesoral in care erau ... (vezi toată discuția)
Reconstituire act care nu se mai regaseste in arhivele oficiale maraV maraV In ce conditii poate reconstitui legal un act care nu se mai regaseste in arhivele oficiale? Este vorba de un Proces Verbal din anul 1950 redactat de ... (vezi toată discuția)
Proces verbal din anul 1950 redactat de catre circumscriptia financiara maraV maraV Poate sa-mi spuna cineva in care arhive pot gasi un Proces Verbal din anul 1950 redactat de circumscriptia financiara in urma decesului bunicului meu (tatal ... (vezi toată discuția)