Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cetatean strain in Romania
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cetatean strain in Romania

Buna ziua! In ce conditii poate un cetatean strain sa lucreze in Romania, adica ce documente ii sunt necesare? Firmele au conditii speciale pentru a angaja un cetatean strain? De asemenea, poate un cetatean strain sa isi deschida o firma in Romania?
Nu are momentan viza pentru reintregirea familiei. Prezumtiv, daca are astfel de viza si permis de sedere, mai e nevoie de vreo autorizatie pentru a lucra pe teritoriul Romaniei?
Daca este titular a dreptului de ședere pe termen lung pe teritoriul Românieiori ori a dreptului de ședere temporară pentru reîntregirea familiei în calitate de membri de familie ai unui cetățean român, atunci angajarea se va face fara "aviz de angajare".