Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu prenatal

Buna ziua,

In decembrie, din 15, urmeaza sa intru in concediu prenatal, si doresc sa stiu daca se ia in considerare marirea de salariu preconizata pt luna noiembrie ,in ceea ce priveste plata concediului prenatal?
Cuantumul brut lunar al indemnizației de maternitate este de 85% din media veniturilor brute lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, până la limita a 12 salarii minime brute pe țară lunar, pe baza cărora se calculează contribuția asiguratorie pentru muncă.

In spaet, se va lua in calcul si marirea de salariu preconizata pentru luna noiembrie .