Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Schimbare calorifere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Schimbare calorifere

Buna ziua. Vrem sa schimbam caloriferele in apartament. Cele vechi sunt de fonta 90*70 si vrem sa punem noi de tabla 140*70. Suntem legati la reteaua de termoficare a orasului. Nu avem nici un dispozitiv pe calorifere. Mi a zis cineva ca s ar putea sa apara pierderi de caldura per bloc si ca nu e ok schimbarea. Am cautat o lege, ceva care sa specifice clar aspectul acesta, dar nu am gasit. Ma puteti ajuta va org cu un raspuns? Multumesc
Cred ca faceti o mare greseala daca schimbati calorifere din fonta cu calorifere din tabla. De preferat sa le curatati la interior cu solutie slaba de acid clorhidric - gasiti firme pe internet care se ocupa cu asa ceva.
Schimbul de caldura la caloriferele din tabla este deficitar - se incalzesc repede si se racesc la fel de repede, iar caldura in apartament nu este constanta decat in perioada in care agentul termic circula prin calorifere.
In literatura de specialitate se mentioneaza pierderi de caldura diferite la cele doua tipuri de calorifere si se pot calcula pentru fiecare locatie de catre un inginer specializat in instalatii termice.
Pierderi de caldura nu apar , insa pot aparea probleme la facturarea caldurii pe ap. Cel mai probabil si altii din bloc si-au schimbat caloriferele de diferite tipuri si marimi . Atat timp cat asociatia nu vine cu facturarea dupa suprafata radianta din ap. este ok. Daca se va intampla atunci fiecare ap. va plati incalzirea in funtie de tipul caloriferului si de marime , iar costurie cu incalzirea pot fi diferite de la un ap. la altul .