Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... situatie mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

situatie mostenire?

buna ziua,
am o situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv si care sunt pasii pt rezolvarea acesteia:
Bunicul meu a decedat in 2017, a fost recasatorit dupa bunica mea (cu care a avut un fiu - tatal meu - care a decedat si el in 2001), din aceasta umtima casatorie nu au avut copii.
sotia lui a decedat inaintea lui, in 2014.
as dori sa stiu acum care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a mi se recunoaste calitatea de mostenitor si a intra in posesia actelor.
as dori sa aflu un istoric de rol insa am fost la directia taxe si impozite si m au refuzat...
la fel, as dori un istoric al imobilului sa vad ce s-a intamplat cu el de la decesul bunicului ...a fost vandut, donat, contract de ingrijire etc...

multumesc
Bunurile din masa succesorala au fost dobandite in timpul casatoriei cu prima sotie sau cu a doua?
cu a doua.

multumesc
Act de proprietate aveti pentru imobil?
nu am ...am doar un certificat de deces(duplicat) pe care l-am obtinut eu in calitate de nepoata.
Intai cautati actele de proprietate si apoi puteti sa va ganditi cum sa faceti. Cereti date la Primarie, OCPI, anexa 24...