avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... situatie mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

situatie mostenire?

buna ziua,
am o situatie pe care nu stiu cum sa o rezolv si care sunt pasii pt rezolvarea acesteia:
Bunicul meu a decedat in 2017, a fost recasatorit dupa bunica mea (cu care a avut un fiu - tatal meu - care a decedat si el in 2001), din aceasta umtima casatorie nu au avut copii.
sotia lui a decedat inaintea lui, in 2014.
as dori sa stiu acum care sunt pasii ce trebuie urmati pentru a mi se recunoaste calitatea de mostenitor si a intra in posesia actelor.
as dori sa aflu un istoric de rol insa am fost la directia taxe si impozite si m au refuzat...
la fel, as dori un istoric al imobilului sa vad ce s-a intamplat cu el de la decesul bunicului ...a fost vandut, donat, contract de ingrijire etc...


multumesc
Cel mai recent răspuns: andreea12345789 , utilizator 10:01, 3 Octombrie 2018
Bunurile din masa succesorala au fost dobandite in timpul casatoriei cu prima sotie sau cu a doua?
cu a doua.

multumesc
Act de proprietate aveti pentru imobil?
nu am ...am doar un certificat de deces(duplicat) pe care l-am obtinut eu in calitate de nepoata.
Intai cautati actele de proprietate si apoi puteti sa va ganditi cum sa faceti. Cereti date la Primarie, OCPI, anexa 24...

Alte discuții în legătură

In caz de deces, cui revin bunurile mele? MC_COSTIN MC_COSTIN AS VREA SA STIU , IN CAZ CA EU SI SOTUL MEU MURIM, CUI REVIN BUNURILE NOASTRE? NEAVIND COPII, MA GANDESC CA PARINTILOR?SAU SOCRILOR? (vezi toată discuția)
Succesiune- mod impartire bunuri MIV MIV Cum se impart bunurile dobandite in timpul casatoriei daca nu avem copii, iar sotul decedat are o sora fara copii si ambii parinti , adika socrii mei, in ... (vezi toată discuția)
Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. nu a avut copii ... Lylyca Lylyca Sunt fiica sorei unchiului meu decedat in 2019. Nu a avut copii iar sotia lui a decedat in 2020. In aceasta situatie cine mosteneste bunurile dobandite de ... (vezi toată discuția)