avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi sau nu?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi sau nu?!

In anul 1983 părinții mei au primit din partea statului o locuință (apartament într-un bloc a cărei construcție a fost finalizată în 1982) pentru care au platit chirie. In anul 1987 tatăl meu a decedat. In anii 1992-1993 mama a achiziționat aceasta locuință, inițial printr-un sistem de rate, apoi achitare înainte de finalizarea sistemului de rate. In 1996 sau 1997 mama s-a recăsătorit, neavând moștenitori cu actualul sot Întrebări: ce drepturi are actualul soț al mamei asupra imobilului? Dar moștenitorii acestuia (are un fiu dintr-o căsătorie anterioară)?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:41, 2 Octombrie 2018
Sotul va avea dreptul la 1/4 din imobil, la decesul mamei (daca mama decedeaza prima)
In mod direct, fiul sotului nu are nici un drept, nefiind ruda de sange cu mama.
Insa cota de 1/4 a sotului, la deces, va fi mostenita mai departe de catre fiu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

sunt in mare incurcatura marinica71 marinica71 tatal meu sa casatorit cu mama mea in 1984 .in 1987 tatal meu a primit repartitie de la servici un apartament de 3 camere .in 1992 mama decedeaza iar tatal ... (vezi toată discuția)
Bunuri comune si proprii loredana69 loredana69 in 1987 tatal primeste un apartament de serviciu (MApN)in timp ce era casatorit cu mama mea .in 1991 cei doi platesc un avans pt achizitionarea acestuia si ... (vezi toată discuția)
Mostenire AlexA00 AlexA00 Mama mea s-a recasatorit dupa moartea tatalui meu. Sotul mamei are vreun drept la mostenirea dobandita din timpul casatoriei cu tatal meu si la mostenirea ... (vezi toată discuția)