Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi sau nu?!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi sau nu?!

In anul 1983 părinții mei au primit din partea statului o locuință (apartament într-un bloc a cărei construcție a fost finalizată în 1982) pentru care au platit chirie. In anul 1987 tatăl meu a decedat. In anii 1992-1993 mama a achiziționat aceasta locuință, inițial printr-un sistem de rate, apoi achitare înainte de finalizarea sistemului de rate. In 1996 sau 1997 mama s-a recăsătorit, neavând moștenitori cu actualul sot Întrebări: ce drepturi are actualul soț al mamei asupra imobilului? Dar moștenitorii acestuia (are un fiu dintr-o căsătorie anterioară)?
Multumesc
Sotul va avea dreptul la 1/4 din imobil, la decesul mamei (daca mama decedeaza prima)
In mod direct, fiul sotului nu are nici un drept, nefiind ruda de sange cu mama.
Insa cota de 1/4 a sotului, la deces, va fi mostenita mai departe de catre fiu.