Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... INTREBARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

INTREBARE

Buna ziua, am si eu o intrebare, am lucrat la o firma si nu mi-am obtinut ultimele drepturi salariale, am inteles ca firma intra in insolventa, ce sanse am daca triimit o sesizare catre itm sa imi recuperez banii sau ce pot sa fac sa imi recupez banii daca firma intra in insolventa, trebuie sa ma inscriu eu la masa credala sau trebuie sa fiu inscrisa de fostul angajator? Multumesc
Cornel Vasile, Consilier juridic
Salariatii nu trebuie sa depuna declaratie de creanta ca sa se inscrie la masa credala, ei fiind inscrisi din oficiu în tabelul de creanţe de către administratorul judiciar/lichidatorul judiciar.

Angajator in insolventa: Ce drepturi au angajatii si cum isi pot recupera ei salariile neachitate?
www.avocatnet.ro/articol_414...