avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj

Daca am lucrat in invatamant, respectiv cu contract din data de 1 sept. 2017 pana in 31 aug. 2018, am dreptul la indemnizatia de somaj???
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:56, 3 Octombrie 2018
Si inainte de 1 sept. 2017 nu ati mai lucrat ?
Ultima modificare: Marți, 2 Octombrie 2018
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu, am facut facultatea. Nu am 20 de ani, am mai lucrat, am fost in Cic, apoi am reintrat in munca si apoi am avut somaj pana in 3 iulie 2017.
Pentru somaj trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.
Care este data exacta a incetarii contractului de munca? 31 august sau 01 septembrie?
31.08.2018...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj Daliborka Daliborka Buna ziua, As avea o intebare: -in cazul in care o persoana a fost angajata cu contact de munca pe perioada nedeterminata in perioada octombrie ... (vezi toată discuția)
Somaj dupa 2 concedii de creștere copil ioana123654 ioana123654 În situ următoare se poate primi șomaj? Pana pe 30 aprilie 2015 am fost în ccc, pe 1 mai 2015 m-am angajat la o firma pe perioada determinata iar în ... (vezi toată discuția)
Ajutor de somaj Edy 1960 Edy 1960 Un muncitor angajat cu contract pe perioada nedeterminata isi da demisia dupa 12 luni de activitate .Daca se angajeaza pe perioada determinata poate obtine ... (vezi toată discuția)