Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatia de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatia de somaj

Daca am lucrat in invatamant, respectiv cu contract din data de 1 sept. 2017 pana in 31 aug. 2018, am dreptul la indemnizatia de somaj???
Si inainte de 1 sept. 2017 nu ati mai lucrat ?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Nu, am facut facultatea. Nu am 20 de ani, am mai lucrat, am fost in Cic, apoi am reintrat in munca si apoi am avut somaj pana in 3 iulie 2017.
Pentru somaj trebuie sa aveti un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.
Care este data exacta a incetarii contractului de munca? 31 august sau 01 septembrie?