Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale concurenta neloiala ?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

concurenta neloiala ?

Poate fi cineva administrator la 2 firme cu acelasi obiect de activitate ? (contabilitate , expertize contabile)
Se poate considera concurenta neloiala acest fapt ? exista un articol de lege in acest sens ?
Gasiti reglementarea in Legea nr.31/1990 privind societatile comerciale modificata si actualizata:
Art. 197
- (1) Societatea este administrata de unul sau mai multi administratori, asociati sau neasociati, numiti prin actul constitutiv sau de adunarea generala.
(2) Administratorii nu pot primi, fara autorizarea adunarii asociatilor, mandatul de administrator in alte societati concurente sau avand acelasi obiect de activitate, nici sa faca acelasi fel de comert ori altul concurent pe cont propriu sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sanctiunea revocarii si raspunderii pentru daune.
(3) Dispozitiile art. 75, 76, 77 alin. (1) si 79 se aplica si societatilor cu raspundere limitata.