Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale administrator?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

administrator?

un expert contabil asociat si administator in societatea sa de expertiza , poate sa mai fie administrator la 3 societati comerciale afiliate ,( au acelasi actionar principal peste 80% din actiuni)?
nu vad care ar fi impedimentul (fiind in cadrul grupului nu e niciun conflict de interese).

succes!
conform legii o persoana poate fi administrator intr-o singura societate.
carmenmur a scris:

conform legii o persoana poate fi administrator intr-o singura societate.

Nu este chiar asa, daca tinem cont de art . 197 din legea 31:
""Art. 197
(1)Societatea este administrata de unul sau mai multi administratori, asociati sau neasociati, numiti prin actul constitutiv sau de adunarea generala.
(2)Administratorii nu pot primi, fara autorizarea adunarii asociatilor, mandatul de administrator in alte societati concurente sau avand acelasi obiect de activitate, nici sa faca acelasi fel de comert ori altul concurent pe cont propriu sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sanctiunea revocarii si raspunderii pentru daune.
(3)Dispozitiile art. 75, 76, 77 alin. (1) si 79 se aplica si societatilor cu raspundere limitata.""

In consecinta daca aveti aprobarea adunarii generale se poate ....