Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Incompatibilitate functii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Incompatibilitate functii

Un asociat unic la un SRL poate sa-si infiinteze un II?:sorry:
Va rog sa cititi din legea 31/1990 ART. 197
(1) Societatea este administrată de unul sau mai mulţi administratori, asociaţi
sau neasociaţi, numiţi prin actul constitutiv sau de adunarea generală.
(2) Administratorii nu pot primi, fără autorizarea adunării asociaţilor,
mandatul de administrator în alte societăţi concurente sau având acelaşi obiect
de activitate, nici să facă acelaşi fel de comerţ ori altul concurent pe cont propriu
sau pe contul altei persoane fizice sau juridice, sub sancţiunea revocării şi
răspunderii pentru daune.
(3) Dispoziţiile art. 75, 76, 77 alin. (1) şi 79 se aplică şi societăţilor cu
răspundere limitată.
va multumesc!
Si totusi , daca respectiva persoana este asociat unic la un SRL, cui trebuie sa-i ceara permisiunea?
Ma scuzati, dar nu sunt sigura ca am inteles bine legea.